Reklama

Reklama

Most Krymski celem nr 1 Ukraińców. USA ogłasza w Brukseli nowy pakiet pomocowy wart miliard dolarów

Ukraiński generał Dmytro Marczenko stwierdził, że gdy tylko broniący się przed Rosjanami Ukraińcy otrzymają obiecane przez Zachód uzbrojenie, podstawowym celem ataku stanie się Most Krymski, będący obecnie głównym kanałem przerzutowym rosyjskich rezerw żołnierzy i uzbrojenia. Tymczasem podczas szczytu NATO w Brukseli szef Pentagonu Lloyd Austin oświadczył, że "będziemy poruszać niebo i ziemię, by Ukraińcy dostali zdolności, których potrzebują". Nowy pakiet pomocy od USA wart miliard dolarów.

- Jeśli tylko otrzymamy obiecane uzbrojenie z Zachodu, to celem numer jeden stanie się dla nas Most Krymski, łączący okupowany Krym z Rosją - oświadczył dowodzący obroną Mikołajowa gen. Dmytro Marczenko w rozmowie z portalem Krym.Realii, czyli krymskim projektem Radia Swoboda.

Atak na Most Krymski: "to żadna tajemnica"

- Mówię to ze stuprocentową pewnością. Nie jest to też żadną tajemnicą ani dla naszych wojskowych, ani dla rosyjskich, podobnie jak dla mieszkańców Ukrainy i Rosji. Powinniśmy po prostu przeciąć ten główny rosyjski kanał przerzutowy rezerw żołnierzy i uzbrojenia. Gdy tylko to się stanie, przeciwnik wpadnie w panikę - dodał generał.

Reklama

Dowódca wypowiedział się krytycznie na temat ludności zamieszkującej okupowany Krym. - Ci, którzy biegali na Krymie i w Symferopolu z rosyjskimi flagami, szybko zaczną biegać z ukraińskimi. Niestety, takie jest tamtejsze społeczeństwo - ocenił ukraiński dowódca.

20 kwietnia atak na Most Krymski zapowiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. - Jeśli pojawi się możliwość uderzenia na ten cel, oczywiście to zrobimy - podkreślił.

Pentagon: "Poruszymy niebo i ziemię"

Tymczasem rząd USA zadeklarował nową pomoc dla Ukrainy. Szef Pentagonu Lloyd Austin oświadczył, że w nowym programie "Ukraine Security Assistance Initiative" Ukraina otrzyma 18 nowych haubic M777 oraz dwie wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych Harpoon, a także 36 tys. pocisków do tych dział. Pakiet pomocowy ma być wart miliard dolarów.

Dodatkowo wysłane zostaną precyzyjne pociski GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS i M270 MLRS oraz sprzęt do łączności i noktowizory.

- Jesteśmy naprawdę skoncentrowani na tym, co ukraińskie przywództwo uważa, że potrzebuje w obecnej walce. Myślę, że wykonaliśmy całkiem dobrą robotę dostarczając te zdolności, ale oczywiście - w wojnie zawsze czegoś brakuje - powiedział szef Pentagonu. Zapewnił również, że Zachód będzie wspierał Ukrainę "tak długo, jak to konieczne".

- Będziemy nadal ciężko pracować, by zapewnić, że robimy co tylko w ludzkich siłach jest możliwe, będziemy poruszać niebo i ziemię, by Ukraińcy dostali zdolności, których potrzebują - powiedział Austin.

Most łączący Krym z Rosją

Most Krymski, zbudowany w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej, łączy okupowany Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. 

Połączenie jest wykorzystywane do transportu rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę.  

Reklama

Reklama

Reklama