Reklama

Reklama

Most Antonowski w Chersoniu po nocnym ataku sił ukraińskich

Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły precyzyjne ataki na most Antonowski w pobliżu okupowanego Chersonia - przekazała w środę Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe. Choć most nie uległ zawaleniu, to został znacznie uszkodzony. Rosjanie zamknęli go dla ruchu.

W nocy z wtorku na środę lokalne media informowały o ataku na most w Chersoniu. Informację potwierdził zastępca szefa okupacyjnej administracji w Chersoniu Kyryło Stremousow. Dodawał jednak, że most nie zawalił się.

"Most Antonowski w Chersoniu ocalał, ale nawierzchnia została uszkodzona. Jest zamknięty dla ruchu, nawet propagandyści nie mogą na niego wjechać. W pobliżu utworzył się korek" - podała NEXTA w środę rano.

W sieci pojawiły się nagrania wykonane przez Rosjan, na których widać poważne uszkodzenia mostu.

Natalia Humeniuk cytowana przez UNINAN poinformowała, że ataki mają na celu głównie "wywołanie demoralizacji u przeciwnika", a ukraińskie wojska mają kontrolę ogniową nad "strategicznie ważnymi dla wroga szlakami logistycznymi" w obwodzie chersońskim.

Reklama

- Wszystko posuwa się do przodu. Podążamy strategicznymi kierunkami, które sami sobie wyznaczyliśmy. Nikt nie może nas powstrzymać - zapewniła rzeczniczka.

Most Antonowski - strategiczny punkt dla Rosjan

Poprzedni ostrzał mostu Antonowskiego ukraińskie wojska przeprowadziły na początku zeszłego tygodnia. Z kolei 23 lipca uderzono w most we wsi Darjiwka pod Chersoniem. Informowano wówczas, że celem Ukraińców jest "odcinanie Rosjan od zaopatrzenia".

Most Antonowski to jedna z dwóch drogowych przepraw przez Dniepr, która umożliwia Rosji zaopatrywanie lub wycofywanie swoich sił na zajętym terytorium na zachód od rzeki. "Obszar ten obejmuje miasto Chersoń, które ma dla Rosji znaczenie polityczne i symboliczne. Dolny bieg Dniepru stanowi naturalną barierę, a droga wodna liczy zwykle około 1000 metrów szerokości. Kontrola przepraw przez Dniepr stanie się prawdopodobnie kluczowym czynnikiem dla wyniku walk w tym regionie" - podawano w informacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony.

Chersoń pod rosyjską okupacją

Obwodowe miasto Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia władze ukraińskie i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia zależnej od Moskwy tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. 25 maja prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w regionach chersońskim i zaporoskim. 11 lipca zarządzenie to rozszerzono na wszystkich obywateli Ukrainy.

20 czerwca lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu chersońskiego Hennadij Łahuta poinformował, że na zajętych przez wroga obszarach w tej części kraju pozostało około 450-500 tys. osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy