Reklama

Reklama

"Misja uwolnienia ukraińskiej pszenicy". Kanada chce rozwiązać problem

Kanada zapewnia, że jest gotowa do rozwiązania problemu z dostawami ukraińskiego zboża. Jak przekazała kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly, aby pomóc w dostawach pszenicy do Afryki i na Bliski Wschód, Kanada "może wysłać swoje statki do portów Rumunii i sąsiednich krajów".

Melanie Joly, która w poniedziałek prowadziła w Belgii i Niemczech rozmowy z partnerami unijnymi i krajów G7, powiedziała, że Kanada "jest nastawiona na rozwiązanie problemu" i zamierza uczestniczyć w "misji uwolnienia ukraińskiej pszenicy" - podała agencja The Canadian Press. Joly dodała, że kanadyjska minister rolnictwa Marie-Claude Bibeau uczestniczyła w spotkaniu ministrów rolnictwa krajów G7 dotyczącym właśnie stworzeniu planu eksportu ukraińskiego zboża.

Rosja celowo utrudnia eksport ukraińskiego zboża

Wcześniej kanadyjski minister rozwoju narodowego Harjit Sajjan ostrzegł, że Rosja celowo utrudnia eksport ukraińskiego zboża, by rozsiewać dezinformację i fałszywie oskarżać kraje zachodnie o doprowadzanie do pojawienia się problemu głodu w krajach rozwijających się. Miałoby to służyć zwiększeniu wpływów Rosji w tych krajach - wyjaśniał Sajjan. Dodał, że eksport zboża przez np. port w Odessie czy pociągami jest obecnie niemożliwy.

Reklama

Kanada. Statki handlowe do transportu ukraińskiego zboża

O możliwości wykorzystania kanadyjskich statków handlowych do transportu ukraińskiego zboża Joly wspominała już w sobotę, nie podając jednak żadnych szczegółów. Tydzień temu premier Kanady Justin Trudeau, reagując na informacje o zablokowaniu przez Rosję eksportu ukraińskiego zboża, wspomniał, że możliwe jest m.in. wykorzystanie portów na Dunaju. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy