Reklama

Ministerstwo obrony W. Brytanii: Rosja prawdopodobnie korzysta na Ukrainie z najemników

W wojnie w Ukrainie prawdopodobnie uczestniczą najemnicy z rosyjskich prywatnych firm wojskowych, a władze w Moskwie niemal na pewno utrzymują z nimi kontakt - podało brytyjskie ministerstwo obrony w opublikowanej w nocy ze środy na czwartek aktualizacji wywiadowczej.

"Doświadczeni najemnicy z rosyjskich prywatnych firm wojskowych (PMC) są prawdopodobnie wysłani do walki na Ukrainie w celu wsparcia rosyjskiej inwazji. Rosyjskie państwo niemal na pewno utrzymuje intensywne kontakty z rosyjskimi PMC, pomimo powtarzanych zaprzeczeń. Rosyjskie PMC były oskarżane o naruszanie praw człowieka w kilku krajach, takich jak Syria, Libia czy Republika Środkowoafrykańska, gdzie działały w interesie rosyjskiego państwa" - napisano.

Wojna w Ukrainie. Rosja korzysta z najemników

W aktualizacji nie wyszczególniono z nazwy żadnej z takich firm, ale wymienione kraje wskazują, że chodzi o m.in. o tzw. grupę Wagnera (więcej na ten temat przeczytasz tutaj - kliknij).

Reklama

Także inne źródła mówią, że jej członkowie uczestniczą w rosyjskiej inwazji.

Amerykańskie media na początku lutego donosiły, że przy inwazji na Ukrainę Rosja planuje wykorzystać właśnie najemników, ponieważ przemieszczali się oni z krajów afrykańskich w stronę granicy rosyjsko-ukraińskiej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama