Reklama

Reklama

Minister finansów Ukrainy: Otrzymaliśmy rekordową pomoc finansową

Minister finansów Serhij Marczenko poinformował, że Ukraina otrzymała w sierpniu rekordową pomoc z zagranicy w wysokości 4,6 mld dolarów. "Oczekujemy we wrześniu pomocy grantowej USA w wysokości 1,5 mld dolarów" - ogłosił.

Jak powiedział Marczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, dzięki przekazanym w sierpniu przez Bank Światowy 3 mld dol. środków grantowych od USA, zagraniczna pomoc dla Ukrainy osiągnęła w tym miesiącu rekordowe poziom 4,6 mld dolarów - największy od początku wojny.

"Oczekujemy we wrześniu pomocy grantowej USA w wysokości 1,5 mld dol. - jest to ostatnia transza. Także oczekujemy we wrześniu i na początku października pomocy makrofinansowej od UE" - dodał Marczenko.

Minister obrony Ukrainy: Kluczowa jest płynność finansowa

Minister zaznaczył, że dla Ukrainy kluczowa jest kwestia płynności finansowej, dlatego też obecnie nie jest "sprawą zasadniczą", czy pomoc zagraniczna ma charakter grantów czy kredytów.

Reklama

Interfax-Ukraina przypomina, że Ukraina spodziewała się otrzymać w sierpniu 6 mld dol. pomocy, a we wrześniu - 4,7 mld. dol.

W lipcu kraj ten otrzymał 1,7 mld dol., a w czerwcu - 4,4 mld.

"Ze słów Marczenki wynika, że na koniec roku Ukraina liczy na otrzymanie w sumie ok. 30 mld dol. pomocy zagranicznej (liczonej od początku wojny). Z tej sumy otrzymała już ok. 17 mld. dol." - pisze ukraińska agencja. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy