Reklama

Mikołajów: Rosyjskie wojsko szturmuje miasto. Zajęli szkołę i zastrzelili jej dyrektora

Mer Mikołajowa na południu Ukrainy poinformował, że wojska rosyjskie wchodzą do miasta. Wcześniej informowano, że w obwodzie mikołajowskim rosyjscy żołnierze wpadli do jednej ze szkół, przejęli budynek i zastrzelili dyrektora placówki.

- Wojska rosyjskie wchodzą do miasta - wynika z komunikatu mera Mikołajowa na południu Ukrainy. Informację tę cytuje Reuters. Wcześniej pojawiły się inne dramatyczne wiadomości z obwodu mikołajowskiego, którego stolicą jest Mikołajów.

Mikołajów: Rosjanie zajęli szkołę i zastrzelili dyrektora

Rosjanie zajęli tam szkołę i zastrzelili jej dyrektora - poinformował w piątek szef władz regionu Witalij Kim. "Wychodząc z Basztanki, kolumna wjechała do tej miejscowości, wdarła się do szkoły, opanowała ją i rozstrzelano dyrektora" - przekazał Kim na Telegramie.

Walki w Mikołajowie

Jak wynika z przekazywanych przez władze miasta informacji, na tym terenie trwają wzmożone walki z najeźdźcą. Szef władz regionu Witalij Kim uspokaja ludność w nagraniu zamieszczonym w sieci i zaleca choćby minimum spokoju. 

Reklama

- Próby rosyjskiego natarcia bezpośrednio na miasto Mikołajów na południu Ukrainy zostały odparte - oświadczył z kolei doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz. Zapewnił też, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Odessy, a sytuacja w częściowo okrążonym przez rosyjskie wojska Mariupolu jest pod kontrolą.

Wojna na Ukrainie. Dziewiąty dzień inwazji Rosji - czytaj relację na żywo

Mikołajów nad Morzem Czarnym

Mikołajów to miasto portowe zlokalizowane na południu Ukrainy nad Morzem Czarnym. Jest to jedno z najludniejszych miast Ukrainy, przed wojną prężnie działający ośrodek przemysłu stoczniowego. Miasto zostało założone przez Rosjan w XVIII wieku i początkowo służyło jako twierdza. W XIX i XX wieku odgrywało rolę głównej bazy dla rosyjskiej floty na Morzu Czarnym

Miasto było również przez lata ośrodkiem budowy nawodnych okrętów wojennych w Związku Radzieckim. To tam zbudowano wszystkie radzieckie lotniskowce.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | Mikołajów | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy