Reklama

Reklama

Mieli bronić Moskwę przed NATO, uciekli z okolic Charkowa

1. Gwardyjska Armia Pancerna (1.GTA) wycofała się z obwodu charkowskiego - powiadomiło brytyjskie Ministerstwo Obrony. Armia ta w przypadku wojny z NATO miała bronić Moskwy. "1.GTA poniosła ciężkie straty w początkowej fazie inwazji i nie została w pełni odtworzona przed ukraińską kontrofensywą w Charkowie" - wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Elementy sił rosyjskich wycofanych w ciągu ostatniego tygodnia z obwodu charkowskiego pochodziły z 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej (1.GTA), która podlega Zachodniemu Okręgowi Wojskowemu (ZWO). 1.GTA poniosła ciężkie straty w początkowej fazie inwazji i nie została w pełni odtworzona przed ukraińską kontrofensywą w Charkowie" - przekazało we wtorek brytyjskie Ministerstwo Obrony. 

Jak przypomniano 1. Gwardyjska Armia Pancerna, była jedną z najbardziej prestiżowych armii Rosji. Jednostka miała za zadanie bronić Moskwy w przypadku wojny z NATO.

Reklama

"Wobec poważnej degradacji 1.GTA i innych formacji ZWO, siły konwencjonalne Rosji przeznaczone do przeciwdziałania NATO są mocno osłabione. Odbudowa tego potencjału zajmie Rosji prawdopodobnie lata" - dodano w brytyjskiej aktualizacji wywiadowczej. 

Ukraińcy idą do przodu, Rosjanie wycofują się z okupowanych terenów

W poniedziałek brytyjskie Ministerstwo Obrony zwracało uwagę, że ostatnie zwycięstwa Ukraińców mają wielkie znaczenie dla kształtu rosyjskiej operacji

Zdaniem resortu, kolejne porażki Rosjan także pogłębią ograniczone już wcześniej zaufania żołnierzy do dowództwa. W komunikacie wskazywano, że sukcesy sił ukraińskich doprowadził do podjęcia decyzji o wycofaniu wojsk z całego obwodu charkowskiego, okupowanego przez Rosjan. 

Od początku miesiąca trwa ofensywa sił ukraińskich na południu i wschodzie Ukrainy. Wojska ukraińskie odbijają kolejne okupowane przez Rosjan miasta i wsie. Jak informował we wtorek, Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy wojskom udało się odzyskać 6 tys. km kwadratowych terytorium zajmowanego przez Rosję.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy