Reklama

Media: Węgry odblokowały weto wobec wsparcia dla Ukrainy

Węgry odblokowały weto wobec wsparcia UE dla Ukrainy - powiadomiło źródło unijne. Mowa o przekazaniu 18 mld euro wsparcia makrofinansowego. Według źródła, za zmianę decyzji Węgrom obiecano poparcie dla ich Krajowego Planu Odbudowy.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Komisja Europejska jednocześnie zgodziła się zmniejszyć poziom zamrożonych środków unijnych dla Węgier z 65 do 55 proc.

- Węgrom obiecano poparcie dla ich Krajowego Planu Odbudowy - przekazało źródło unijne.

Do obu decyzji doszło na zakończonym późno w nocy posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE.

Węgry zablokowały wsparcie dla Ukrainy

Jeszcze w weekend Węgry sprzeciwiały się przekazaniu 18 mld euro wsparcia makrofinansowego dla Ukrainy. W odpowiedzi na to pozostałe 26 państw członkowskich przygotowało mechanizm finansowy mający umożliwić wypłatę Ukrainie pożyczek.

Reklama

Kwota, która ma zostać pożyczona Ukrainie w 2023 r., wyniesie 18 mld euro, a pożyczki będą miały 10-letni okres karencji.

Cel pakietu to udzielenie krótkoterminowej pomocy finansowej w celu sfinansowania najpilniejszych potrzeb Ukrainy, odbudowy infrastruktury krytycznej i wstępnego wsparcia na rzecz trwałej powojennej rekonstrukcji, aby wesprzeć Ukrainę na drodze do integracji europejskiej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | wsparcie dla Ukrainy | Węgry | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy