Reklama

Reklama

Media: W okolicy Chersonia 20 tys. żołnierzy rosyjskich może czekać śmierć

Na zachodnim brzegu Dniepru w okolicach położonego na południu Ukrainy miasta Chersoń zagrożonych otoczeniem i zniszczeniem przez siły ukraińskie jest około 20 tys. rosyjskich żołnierzy - pisze dziennik "The National". Stanie się tak, jeżeli rosyjscy dowódcy nie zarządzą odwrotu. Gazeta wydawana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich opiera się na źródłach w zachodnich rządach.

"Szacujemy, że rosyjscy dowódcy uznają teraz ok. 20 tys. swoich żołnierzy na zachodnim brzegu (Dniepru) za ekstremalnie zagrożonych i wycofanie się z tego terenu miałoby sens operacyjny" - powiedział wydawanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich gazecie jeden z jej rozmówców. 

"Ale to oczywiste, że ten obszar ma znaczenie polityczne i jest jedyną stolicą obwodu, którą zajął Putin od początku inwazji" - dodał informator.

Po rosyjskich porażkach w obwodzie charkowskim na początku września, gdzie Ukraińcy odbili znaczne tereny, Kreml może być skrajnie niechętny do tego, by zarządzić odwrót - komentuje "The National".

Reklama

Niezależne rosyjskie media: Kreml planuje zmobilizować ponad milion ludzi

Dzięki dostarczanej przez Zachód artylerii dalekiego zasięgu wojska ukraińskie przeprowadziły wiele ataków na rosyjskie magazyny amunicji oraz mosty na Dnieprze, odcinając od zaopatrzenia położone na zachodnim brzegu rzeki jednostki - pisze gazeta.

"The National": Zagrożone dobre oddziały

Zaznacza przy tym, że Rosjanie zgromadzili tam dobre oddziały, w tym jednostki powietrznodesantowe, a Dniepr ma na tym odcinku kilometr szerokości.

Źródło gazety oceniło, że ewentualne przełamanie przez Ukraińców rosyjskiej obrony wokół Chersonia i szybki postęp sił ukraińskich w stronę Krymu byłyby trudne, ponieważ Rosjanie mają jeszcze linie obronne na zachodnim brzegu rzeki. 

Uciekają przed mobilizacją. Finlandia wskazuje "drogi" Rosjan

"Trudnością w takich przewidywaniach jest zawsze czynnik morale, który naprawdę trudno ocenić, więc nie można tego jednak wykluczyć" - skomentował urzędnik.

"The National" zwraca też uwagę na to, że rezerwiści, którzy mają zostać powołani do wojska w ramach ogłoszonej w środę przez Kreml mobilizacji 300 tys. żołnierzy przedstawiają bardzo niską jakość bojową.

Rosyjscy dowódcy staną przed dylematem: albo wzmocnienie niskiej jakości teraz, albo lepiej wyszkolone siły, ale później - zaznaczył rozmówca gazety.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy