Reklama

Media: USA naciskają na kraje latynoamerykańskie, by przekazały Ukrainie rosyjską broń

Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej w sprawie przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia - ujawniła stojąca na czele Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson. Jak dodała, strona amerykańska chce jak najszybciej dojść do porozumienia.

Informacje podał w piątek hiszpański portal Infodefensa, powołując się na styczniowy wywiad udzielony przez gen. Laurę Richardson w ramach forum "Commander Series" Rady Atlantyckiej, amerykańskiego think tanku.

USA obiecują, że przekazane Ukrainie przez kraje latynoamerykańskie uzbrojenie rosyjskie zostanie zastąpione innym, produkcji amerykańskiej.

- Nasi partnerzy wiedzą, że jesteśmy wiarygodni i mamy potencjał, bo widzą, co mogliśmy zrobić w Ukrainie, a to tylko jeden przykład - powiedziała Richardson.

Zauważyła, że Rosja obecnie nie może zapewnić wsparcia logistycznego, części zamiennych ani usług serwisowych krajom, które zakupiły jej broń, gdyż rosyjski przemysł obronny jest zajęty uzupełnianiem uzbrojenia utraconego w Ukrainie.

Reklama

Sankcje na Rosję komplikują dostawy

Ponadto sankcje nałożone na Rosję komplikują dostawy. Według gen. Richardson Stany Zjednoczone wykorzystają tę sytuację i już współpracują z krajami, które mają rosyjskie uzbrojenie, aby przekazać go Ukrainie.

Szefowa Dowództwa Południowego oświadczyła, że strona amerykańska chce jak najszybciej dojść do porozumienia, jednak nie powiedziała, na jakiej zasadzie miałaby się odbyć wymiana sprzętu - po kosztach własnych, gratis czy po specjalnych cenach.

Transfer rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego jest najłatwiejszym sposobem na uzupełnienie ukraińskich zapasów broni - podkreślił portal.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | broń | Ukraina | Rosja | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy