Reklama

Reklama

Media: Rosyjscy żołnierze szkolili się z obsługi irańskich dronów bojowych

Rosyjscy żołnierze odbyli szkolenie z obsługi irańskich dronów bojowych - podała w środę telewizja CNN, powołując się na przedstawiciela administracji USA. Szkolenie odbyło się w ciągu ostatnich kilku tygodni i było częścią porozumienia o kupnie irańskich dronów. CNN podaje, że chodzi o Shahed-191 i Shahed-129, zdolne do przenoszenia kierowanych rakiet. Już wcześniej Stany Zjednoczone ostrzegały, że Rosja zamierza kupić irańskie bezzałogowce.

W lipcu doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan informował, że Iran zamierza sprzedać kilkaset dronów Rosjanom. Oficjele z Białego Domu i Pentagonu przedstawiali tę potencjalną transakcję jako dowód na skuteczność zachodnich sankcji, które uniemożliwiły Rosji produkcję własnych maszyn, by uzupełniać straty ponoszone w trakcie wojny z Ukrainą.

USA nie wydało zgody na sprzedaż Ukrainie dronów Gray Eagle

Pentagon tymczasem wciąż nie wydał zgody na sprzedaż Ukrainie amerykańskich dronów bojowych MQ-1C Gray Eagle. 

Jeszcze w czerwcu agencja Reutera podawała, że USA wkrótce przekażą Ukrainie bezzałogowce, jednak jak podał we wtorek portal Politico, oficjele z Pentagonu obawiają się potencjalnych skutków strącenia przez Rosjan maszyn ze względu na wrażliwe technologie. Według portalu decyzja w tej sprawie nie zapadnie szybciej niż w ciągu miesięcy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy