Reklama

Reklama

Media: Rosja wydała na wojnę 82 mld dolarów. To 25 proc. całego budżetu

Na wojnę w Ukrainie Rosja wydała już 82 mld dolarów - wynika z szacunków ukraińskiego wydania magazynu ekonomicznego Forbes. Suma ta stanowi blisko jedną czwartą zeszłorocznego budżetu całego państwa. Zgodnie z wyliczeniami Rosjanie przeznaczają najwięcej środków z rakiety, a następnie na broń, amunicję i paliwa. Równie ważną częścią wydatków jest żołd oraz odszkodowania wypłacane rodzinom zabitych żołnierzy i rannym na froncie.

Jednocześnie przychody Moskwy ze sprzedaży surowców energetycznych spadają z powodu sankcji, a prowadzona przez Kreml wojna staje się coraz droższa, pisze Forbes. Według wyliczeń gazety, jesienią tego roku rosyjskie wydatki na zbrojenia wzrosły dwukrotnie, wojna kosztuje obecnie Moskwę co najmniej dziesięć miliardów dolarów miesięcznie.

Wojna w Ukrainie. Media: Rosja wydała na wojnę 82 mld dolarów

Wydatki wzrosły ze względu na wzrost liczby żołnierzy po ostatniej mobilizacji, jednak największą pozycję w budżecie armii rosyjskiej, stanowiącą jedną trzecią wszystkich wydatków, jest technika wojskowa i technologia. Najdroższe są rakiety, następnie broń, amunicja i paliwa.

Reklama

Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad cztery tysiące rakiet, a średnia cena jednego rosyjskiego pocisku wynosi trzy miliony dolarów - pisze Forbes. Innymi istotnymi pozycjami rosyjskich wydatków są pensje żołnierzy, a następnie odszkodowania wypłacane rodzinom zabitych żołnierzy i rannym w walce.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w walkach od 24 października do 24 listopada zginęła rekordowa liczba rosyjskich żołnierzy, 17 470. To jeszcze więcej niż w pierwszym miesiącu wojny. Całkowite straty rosyjskie według Ukraińców to ponad 85 000 żołnierzy. Moskwa twierdzi, że jej straty są mniejsze. 

Reklama

Reklama

Reklama