Reklama

Reklama

Media: Ołeksij Kowalow nie żyje. Przeszedł na stronę Rosjan

W miejscowości Zalizny Port w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zabito kolaboranta, byłego deputowanego do parlamentu Ołeksija Kowalowa - powiadomiła w nocy z niedzieli na poniedziałek gazeta internetowa Ukrainska Prawda za lojalnymi wobec Kijowa regionalnymi władzami.

"Informacje o zabiciu Ołeksija Kowalowa wymagają zweryfikowania, ale interesujące jest to, że o śmierci swojego 'ministra' napisały nawet rosyjskie propagandowe media" - poinformował w niedzielę w nocy proukraiński wiceszef rady obwodu chersońskiego Serhij Chłań. 

Ołeksij Kowalow nie żyje? "Informacje wymagają zweryfikowania"

Jak zaznaczył Chłań, "chwilę później te doniesienia zostały usunięte", co może świadczyć o ewentualnym przekazie propagandowym.

Jak podała Ukrainska Prawda, zabójstwo Kowalowa potwierdziły lokalne chersońskie portale i źródła w partii Sługa Narodu, czyli rządzącym na Ukrainie stronnictwie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Reklama

Ołeksij Kowalow. Kto to?

Ołeksij Kowalow, z wykształcenia prawnik, był przedsiębiorcą z branży rolniczej. W 2019 roku został wybrany do Rady Najwyższej Ukrainy z list Sługi Narodu. 

W lutym, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Kowalow podjął współpracę z wrogiem, za co w maju wykluczono go z frakcji rządzącego ugrupowania. Dwa miesiące później wobec polityka wszczęto postępowanie karne w związku z podejrzeniem zdrady stanu.

Według doniesień mediów w drugiej połowie czerwca ukraiński ruch oporu zorganizował zamach na Kowalowa. Samochód kolaboranta eksplodował, lecz właściciel auta przeżył. Od lipca Kowalow pełnił funkcję wiceprzewodniczącego okupacyjnej administracji regionu chersońskiego.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy