Reklama

Reklama

Media nieoficjalnie: Ukraińskie wojsko na terenie lotniska w Doniecku

Siły Zbrojne Ukrainy w sobotę "najprawdopodobniej" weszły na teren donieckiego lotniska - podaje ukraiński portal 24 Kanał, powołując się na źródła w wywiadzie. Nie ma oficjalnych potwierdzeń tych doniesień.

Również ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko napisał na Twitterze, że jego źródła twierdzą, iż ukraińskie siły weszły na teren portu lotniczego.

"Trzymajcie kciuki" - dodał.

Lotnisko zlokalizowane jest około 10 km od Doniecka w Donbasie. Portal 24 Kanał podkreśla, że w latach 2014-2015 ukraińskie siły broniły lotniska przez 242 dni.

Ucieczka czołgu zakończona na drzewie. Nagranie podbija sieć

Reklama

Zginęło wtedy około 100 ukraińskich walczących, a ponad 300 zostało rannych. Uczestników obrony lotniska przed atakami ze strony wspieranych przez Rosję separatystów określa się jako "cyborgów".

Kanał 24: Wojsko ukraińskie na lotnisku w Doniecku - źródło w wywiadzie

"Dziś, 10 września, ukraińscy obrońcy najprawdopodobniej weszli na lotnisko w Doniecku" - podała telewizja 24 Kanał.

"Poinformowały nas o tym źródła wywiadowcze" - napisano na Twitterze stacji. 

"Nie martwcie się, ta informacja nie zaszkodzi naszym żołnierzom" - dodano.

Denis Puszylin, szef tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, opuścił miasto - informuje także Kanał 24.

Według mediów, wraz z nim Donieck miała opuścić duża grupa separatystów. Nieoficjalnie wskazuje się, że udali się oni do Rosji.

Puszylin zamieścił w sobotę w Telegramie wypowiedź wideo, w której tłumaczył, że sytuacja w mieście Liman, które leży w północnej części Donieckiej Republiki Ludowej, "jest dość trudna" i dodał, że podobna sytuacja panuje w innych miejscowościach na tym obszarze.

Media rosyjskie zwróciły uwagę, że film został nagrany w samochodzie, co mogłoby wskazywać na jego wyjazd z Doniecka.

"Okupanci uciekają nawet z Ługańska. Niedługo będziemy wiwatować" - podał w sobotę późną nocą portal Ukraińska Prawda.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w wieczornym wystąpieniu, że siły ukraińskiej obrony terytorialnej wyzwoliły dwie kolejne miejscowości, Wasyłenkowe i Artemiwkę w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju.

"Krok za krokiem nasi żołnierze wyzwalają ukraińską ziemię. Żołnierze 113. Samodzielnej Brygady Obrony Terytorialnej wyzwoliły Wasyłenkowe i Artemiwkę w obwodzie charkowskim" - poinformował na Telegramie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy