Reklama

Reklama

Media: Niemiecka broń przekazana Ukrainie może być niezdatna do użytku

Z powodu "błędów w planowaniu" niemieckiego resortu obrony 14 samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000, jakie Niemcy przekazały Ukrainie, mogą być niezdatne do użytku - pisze niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Powodem, jaki stoi na przeszkodzie, jest brak części zamiennych.

Jak informuje niemiecka gazeta, duża część tych systemów artyleryjskich, które zostały przekazane Ukrainie, wymaga naprawy ze względu na intensywne użytkowanie na froncie. W kręgach Bundeswehry mówi się, że Ukraińcy wystrzeliwują obecnie około 300 pocisków dziennie, co bardzo mocno zużywa tę broń.

Wojna w Ukrainie. Brak części zamiennych do niemiecki Panzerhaubitze 2000 przekazanych Ukrainie

Według informacji "Der Spiegel" na Litwę do przeglądu zawieziono ostatnio sześć niemieckich haubicoarmat, jednak ani Bundeswehra, ani przemysł nie dysponowały częściami zamiennymi. Technicy musieli zatem rozebrać jedną z maszyn i pozostawić ją na razie na Litwie.

Reklama

Późnym latem biuro zaopatrzenia Bundeswehry bezskutecznie miało namawiać Ministerstwo Obrony RFN do zamówienia obszernych pakietów części zamiennych do Panzerhaubitze 2000 i wyrzutni rakietowych MARS II, gdyż materiały te mają wyjątkowo długie terminy dostaw. Jednak - według dziennikarzy - sztab zajmujący się Ukrainą do tej pory nie wydał takiego polecenia.

Brak części zamiennych spowolni też pracę centrum serwisowego dla zużywającej się broni, które Niemcy chcą otworzyć do połowy grudnia na Słowacji.

Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy