Reklama

Media: Grupa Wagnera może utracić swój status z powodu strat w Donbasie

Grupa Wagnera popadła w duży kryzys spowodowany stratami osobowymi poniesionymi w Donbasie - podały media. Jak dodano, z tego powodu może utracić swój niezależny status i zostać włączona w skład regularnej armii. 26 stycznia tego roku USA uznały grupę za transnarodową organizację przestępczą oraz objęły ją sankcjami.

Najemnicy z Grupy Wagnera, w tym więźniowie zwerbowani w zakładach karnych, zostali zdziesiątkowani w niedawnych walkach w obwodzie donieckim, szczególnie w styczniowej bitwie o Sołedar. W celu przywrócenia wagnerowcom zdolności bojowej potrzeba nie tylko nowych żołnierzy, ale też broni i sprzętu wojskowego, a nic nie wskazuje na to, by takie dostawy były w najbliższym czasie możliwe - podała agencja UNIAN za rosyjskim opozycyjnym projektem dziennikarskim WCzK-OGPU.

Dodano, że sztab generalny rosyjskiej armii po prostu oczekuje, że właściciel Grupy Wagnera, prokremlowski biznesmen Jewgienij Prigożyn, sam zaproponuje włączenie tej formacji do sił zbrojnych.

Reklama

"Grupa Wagnera będzie musiała całkowicie zmienić model funkcjonowania. Wcześniej najbardziej efektywna była taktyka wykorzystywania małych grup szturmowych. Obecnie brakuje do tego zasobów ludzkich. Doświadczeni weterani, którzy zostali ciężko ranni i nie są w stanie walczyć, przekształcają się w instruktorów i dowódców na tyłach frontu. Ten system potrzebuje jednak rekrutacji nowych żołnierzy w bardzo, bardzo dużej liczbie" - napisano na Telegramie niezależnego rosyjskiego medium.

Doniesienia o niskim morale w szeregach wagnerowców potwierdzają inne źródła

Jak podkreślono, zmiana formuły działalności wagnerowców wymaga "czasu, którego nie ma, zrozumienia ze strony Kremla, którego też nie ma, i dodatkowo poważnego wzmocnienia bronią i sprzętem wojskowym, czego też już brakuje".

"Kiedyś w Syrii dostanie się do Grupy Wagnera było nie lada osiągnięciem, a selekcja miała niezwykle restrykcyjny charakter. Teraz chodzi o to, żeby pozyskać kogokolwiek" - podkreślił WCzK-OGPU.

Doniesienia o niskim morale w szeregach wagnerowców potwierdza nagranie opublikowane we wtorek przez ukraińskie media, a także m.in. brytyjski dziennik "Guardian". Krótki filmik nagrany przy pomocy drona prawdopodobnie przedstawia żołnierzy z Grupy Wagnera, którzy biją swojego dowódcę łopatami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraina występuje z Instytutu Ombudsmana. Powodem wywózka dzieci do Rosji 

Od połowy grudnia 2021 roku Grupa Wagnera podlega sankcjom UE za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. W inwazji na Ukrainę wagnerowcy stanowili dotąd jeden z najważniejszych komponentów rosyjskiej armii, działając na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w obwodzie donieckim.

26 stycznia USA uznały Grupę Wagnera za transnarodową organizację przestępczą oraz objęły sankcjami związane z nią podmioty. 4 lutego dziennik "Daily Telegraph" poinformował, że na podobny ruch może niebawem zdecydować się ministerstwo spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grupa Wagnera | Donbas | Wojna | Rosja | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy