Reklama

Media: Eksport rosyjskiego gazu do Europy spadł prawie o połowę

Eksport rosyjskiego gazu do Europy przez gazociągi spadł w 2022 roku o 45 proc. w ujęciu rok do roku - wynika z danych rosyjskiego państwowego koncernu paliwowego Gazprom oraz obliczeń agencji Reutera. Jest to jeden z najniższych poziomów od rozpadu Związku Radzieckiego. Agencja przypomina, że Moskwa zdołała zrekompensować sobie spadek sprzedaży dzięki wyższym cenom surowców energetycznych.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że w 2022 roku wolumen wyeksportowanego gazu wyniesie 100,9 mld metrów sześciennych.

Z powodu agresji na Ukrainę Rosja straciła swój najważniejszy rynek gazowy, czyli Unię Europejską. Eksport do Niemiec, największej gospodarki UE, został przerwany we wrześniu, po wybuchach, które zniszczyły gazociąg Nord Stream. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał te eksplozje aktem sabotażu - przypomina Reuters.

Rosja znalazła sposób na spadek sprzedaży gazu

Rosja zwiększyła jednak eksport gazu skroplonego (LNG). Według rosyjskiego urzędu statystycznego Rosstat od stycznia do listopada 2022 roku produkcja LNG wzrosła o blisko 10 proc.

Reklama

Ponadto Moskwa zdołała zrekompensować sobie spadek sprzedaży gazu do Europy dzięki wyższym cenom surowców energetycznych, a dochody budżetu pochodzące z ich sprzedaży wzrosły od stycznia do października o ponad jedną trzecią - podaje Reuters.

Czytaj: Rosji zadano głęboką ranę. Indie i Chiny jej nie uleczą

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | gaz z Rosji | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy