Reklama

Reklama

Media: Draghi, Scholz i Macron w drodze do Kijowa

Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz są w drodze do Kijowa - podała w środę wieczorem włoska agencja informacyjna ADNKronos. W czwartek przywódcy spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Jak podkreśla ANKronos, w czwartek trzej przywódcy spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Agencja podkreśla, że Mario Draghi, Emmanuel Macron i Olaf Scholz wiozą do stolicy Ukrainy mocne przesłanie solidarności z Zełenskim i narodem ukraińskim.

To, dodaje, przesłanie pod znakiem jedności i pełnej spójności w potępianiu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, sankcji wobec Rosji i pomocy dla Kijowa.

Cele wizyty

Podczas wizyty mają zostać omówione różne wymiary konfliktu m.in. sytuacja w Donbasie, zdolności ukraińskiej armii i aspiracje Kijowa w kwestii dołączenia do UE. 

Reklama

"Szczególny nacisk zostanie położony na delikatną kwestię odblokowania ukraińskiego eksportu zboża" - czytamy na ADNKronos. 

Agencja Ansa jako cele misji trzech przywódców, którzy do Kijowa dotrą rano, wskazuje powtórne wyrażenie poparcia dla Ukrainy i sprawdzenie, czy są możliwe drogi wyjścia z konfliktu.

Macron: Nie należy upokarzać Rosji

Przypomina się przy okazji, że przed podróżą Macron oświadczył, że "ukraiński prezydent i jego urzędnicy powinni negocjować z Rosją". Jak dodaje Ansa, francuski prezydent, który najczęściej rozmawiał z Władimirem Putinem, jest zdania, że nie należy "upokarzać Rosji".

Dla premiera Draghiego jedną z kluczowych kwestii jest problem blokady ukraińskiego zboża i konieczność utworzenia bezpiecznych korytarzy dla jego transportu.

Prawdopodobne jest, że tematem rozmów w Kijowie będzie też broń, o którą prosi Ukraina - odnotowuje Ansa podkreślając, że misja "trójki" nie będzie na pewno łatwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy