Reklama

Reklama

Media: Dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zdymisjonowany

Igor Osipow - dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - został zdymisjonowany - podał w piątek ukraiński portal cenzor.net, powołując się na rosyjskie kanały Telegramu.

Nowym dowódcą Floty Czarnomorskiej został wiceadmirał Wiktor Sokołow - przekazał cenzor.net.

Informację o zwolnieniu Osipowa podał też doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko na Telegramie.

"Wybuch na lotnisku wojskowym Saki był dla (prezydenta Rosji Władimira) Putina większym ciosem, niż zatopienie krążownika "Moskwa". Zarówno pod względem materialnym (...), jak i moralnym - na cały kraj i świat ukazano brak ochrony ważnego obiektu wojskowego. W rezultacie dziś okazało się, że zwolniony został dowódca-niegodziwiec Igor Osipow" - napisał Heraszczenko.

Reklama

Straty Rosjan wyniosły nawet 850 mln dolarów

Ukraińskie wydanie "Forbesa" oceniło, że rosyjski sprzęt wojskowy, zniszczony w wyniku wtorkowego ataku na bazę lotniczą Saki w Nowofedoriwce na anektowanym Krymie, był wart 650-850 mln dolarów.

Ze zdjęć satelitarnych amerykańskiej firmy Planet Labs wynika, że na lotnisku Saki kilka godzin przez atakiem znajdowało się ponad 20 samolotów. Były to przeważnie myśliwce Su-30SM i samoloty zwiadowcze Su-24MR, a także jeden ciężki samolot transportowy Ił-76 i kilka śmigłowców - powiedział rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

Baza w Nowofedoriwce była wykorzystywana wcześniej do prowadzenia nalotów przeciwko Ukrainie. 

Reklama

Reklama

Reklama