Reklama

Reklama

Media: Cypr przeciw zakazowi kupowania przez Rosjan nieruchomości w krajach UE

W nocy z poniedziałku na wtorek unijni przywódcy porozumieli się w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Z pakietu została usunięta propozycja zakazu kupowania przez Rosjan nieruchomości w krajach UE w związku z jej wojną na Ukrainie - poinformował Bloomberg. Nalegały na to władze Cypru.

Bloomberg przypomina, że projekt sankcji przewidywał, iż wszelkie umowy dotyczące nieruchomości zawierane z obywatelami Rosji, w tym na stałe zamieszkującymi w UE, będą podlegać sankcjom. Pod naciskiem Cypru postanowienie to zostało wycofane.

Wcześniej istniało ryzyko załamania się branży budowlanej na Cyprze, która zapewnia 6 proc. PKB.

Rosyjscy mieszkańcy mają na Cyprze ulokowane 172 miliardy dolarów, co stanowi 7-krotność PKB tego kraju. W rezultacie Cypr zgromadził prawie 20 proc. odpływu netto kapitału z Rosji w ciągu ostatnich 20 lat.

Reklama

Szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji. Co zawiera?

W nocy z poniedziałku na wtorek unijni przywódcy porozumieli się  w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji.

"Rada Europejska wzywa zatem Radę UE do niezwłocznego sfinalizowania i przyjęcia szóstego pakietu sankcji, zapewniając sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku UE, uczciwą konkurencję, solidarność między państwami członkowskimi oraz równe warunki działania również w odniesieniu do stopniowego znoszenia naszej zależności w sferze paliw kopalnych od Rosji. W przypadku nagłych przerw w dostawach zostaną wprowadzone środki nadzwyczajne w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. W związku z tym Komisja będzie monitorować i regularnie składać Radzie sprawozdania ze wdrażania tych środków, aby zapewnić równe warunki działania na jednolitym rynku UE i bezpieczeństwo dostaw" - czytamy w konkluzjach dot. Ukrainy przyjętych przez unijnych liderów.

"Rada Europejska jak najszybciej powróci do kwestii tymczasowego wyjątku dla ropy naftowej dostarczanej rurociągiem" - dodali przywódcy.

Uzgodnili oni także, że Unia Europejska będzie nadal wspierać Ukrainę w zakresie pomocy humanitarnej, płynności finansowej i odbudowy. W tym kontekście Wspólnota jest gotowa przyznać Ukrainie pomoc makrofinansową w wysokości do 9 mld euro w 2022 r. w formie pożyczek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy