Reklama

Media: Chiny odmówiły Rosji dostarczania części samolotowych

Chiny odmówiły rosyjskim liniom lotniczym sprzedaży części do samolotów – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się rosyjskie media, cytujące przedstawiciela urzędu lotnictwa cywilnego Rosji. Wcześniej dostawy części wstrzymały Boeing i Airbus.

Zachodnie sankcje nałożone na Rosję za jej inwazję na Ukrainę uderzyły również w sektor lotniczy, a rosyjskie MSZ ostrzegało, że zagrożone jest bezpieczeństwo lotów pasażerskich - przypomina Reuters.

Wojna w Ukrainie. Chiny odmówiły Rosji dostarczania części do samolotów

Przedstawiciel urzędu Rosawiacja Walerij Kudinow, cytowany m.in. przez agencję Interfax, oświadczył, że Chiny odmówiły dostarczania części samolotowych, więc Rosja będzie poszukiwała możliwości ich zakupu od innych krajów, takich jak Turcja i Indie.

Wiele samolotów latających w rosyjskich liniach było zarejestrowanych za granicą, ale Kudinow powiedział, że po wprowadzeniu sankcji linie rejestrują je obecnie w Rosji.

Reklama

W czwartek w Rosji opublikowano również projekt ustawy, który sugeruje, że Moskwa chce nakazać liniom, by płaciły za leasing samolotów w rublach i zakazać im zwracania samolotów zagranicznym firmom w przypadku zerwania umów leasingu - podał Reuters.

Rosja zaatakowała Ukrainę

Już 15. dzień trwa wojna Rosji z Ukrainą. 24 lutego wojska rosyjskie przekroczyły granicę w związku z rozkazem Władimira Putina, by "zapewnić pokój" w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej - parapaństwach na terenie wschodniej Ukrainy.

Jak wynika z informacji służb oraz lokalnych i zagranicznych mediów, ofiarą rosyjskiej agresji padło nie tylko ukraińskie wojsko oraz infrastruktura krytyczna, ale też cywile i budynki mieszkalne.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | Chiny | Rosja | Ukraina | Pekin

Reklama

Reklama

Reklama