Reklama

Mateusz Morawiecki: Baltic Pipe będzie gotowy do końca roku

Wzywam Komisję Europejską i naszych kolegów z Europy Zachodniej do wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla - powiedział Mateusz Morawiecki po wtorkowym spotkaniu z premierem Norwegii, Jonasem Gahrem Storem. Szefowie rządów rozmawiali o kryzysie w Ukrainie i pomocy uchodźcom. Padła deklaracja, że Baltic Pipe będzie gotowy do końca tego roku.

Mateusz Morawiecki jest już po spotkaniu z premierem Norwegii, Jonasem Gahrem Storem. Na wspólnej konferencji prasowej szef norweskiego rządu wyraził zaniepokojenie sytuacją w Europie wynikającą z ataku Rosji na Ukrainę. Mateusz Morawiecki wezwał KE do wypracowania mapy drogowej w kierunku niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla.

Wojna w Ukrainie. Polska i Norwegia będą wspierać kraj w odbudowie

- Mieliśmy dzisiaj okazję wymienić się zdaniami na temat tej sytuacji, podkreślając naszą wspólną determinację do wspierania Ukraińców wobec tej niesprowokowanej agresji - powiedział norweski premier. Zapewnił, że zarówno Norwegia, jak i Polska wspierają walkę dzielnych Ukraińców.

Reklama

Poinformował, że gdy Ukraina znów będzie wolna, Norwegia i Polska będą ją wspierać w odbudowie.

- Wyrażam uznanie dla pana premiera w związku z tym, co jego kraj robi, kiedy setki tysięcy Ukraińców przechodzi przez granicę. Jesteśmy pod wrażeniem tego, co robią liczni Polacy, przyjmując Ukraińców, jak również polski rząd, który improwizuje i przyjmuje takie liczby uchodźców - oświadczył szef norweskiego rządu.

Jonas Gahr Store poinformował też o gotowości Norwegii do pomocy uchodźcom wojennym.

Morawiecki: Baltic Pipe będzie gotowy do końca tego roku

- Wzywam Komisję Europejską i naszych kolegów z Europy Zachodniej do wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla - powiedział we wtorek w Oslo premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem. 

Dodał, że będzie to najtrudniejsze w przypadku gazu. 

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Morawiecki podkreślił, że do końca tego roku gazociąg Baltic Pipe będzie gotowy. "Będziemy pompować 10 mld metrów sześciennych gazu z Norwegii. Dzisiaj wiemy, że będziemy niezależni od rosyjskiej ropy i gazu" - powiedział premier.

- Na tym polega rola Norwegii, która jest tak bogata w zasoby naturalne. Dlatego ta wizyta (w Oslo) była tak bardzo owocna - zaznaczył szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki udaje się do ważnych państw NATO

Wcześniej we wtorek polski premier odwiedził Londyn, gdzie odbyło się spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Premier Morawiecki zapowiadał, że udaje się do dwóch ważnych krajów NATO, w których będzie rozmawiał o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO oraz o tym, jak rozmontować machinę wojenną prezydenta Rosji Władimira Putina. 

- Rozmontować machinę wojenną Putina możemy tylko poprzez bardzo mocne i zdecydowane sankcje - podkreślił szef rządu. Aby uderzenie było skuteczne, musi być konsekwentne mocne i długotrwałe - jeśli działania wojenne będą kontynuowane - dodał Morawiecki.

Jak dodał, chodzi o takie sankcje, które będą Rosję kosztowały bardzo dużo. "Będę rozmawiał o odcięciu Rosji od finansowania, poprzez sprzedaż ropy, którą można zastąpić w innych krajach, sprzedaż gazu, który też można zastąpić" - wymienił premier. Zaznaczył, że jest jeszcze jeden cel jego wizyt - porozumieć się co do tego, jak sojusznicy mogą pomóc Polsce w przyjmowaniu uchodźców.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojna rosja ukraina | Baltic Pipe

Reklama

Reklama

Reklama