Reklama

Marine Le Pen: Mieszkańcy Krymu bardziej skłaniają się ku Rosji

Marine Le Pen nie przestaje zaskakiwać swoimi wypowiedziami. Kontrowersyjna polityk Zjednoczenia Narodowego odniosła się we francuskim parlamencie do wydarzeń na Półwyspie Krymskim. - Krym był rosyjski przez dwa stulecia i był ukraiński tylko przez 60 lat po tym, jak został przekazany przez dyktatora dla kaprysu - przekazała Le Pen w przemówieniu przed Zgromadzeniem Narodowym.

Marine Le Pen zabrała głos w debacie na forum francuskiego parlamentu. W dyskusji poruszono temat przynależności Krymu.

Le Pen szokuje. Referendum na Krymie "odzwierciedlało wolę ludności"

Krym był rosyjski przez dwa stulecia i był ukraiński tylko przez 60 lat po tym, jak został przekazany przez dyktatora dla kaprysu - powiedziała konserwatywna polityk, cytowana przez kremlowską agencję TASS.

Reklama

- Jestem zagorzałą zwolenniczką referendów. Wierzę, że mieszkańcy Krymu swobodnie wyrazili chęć bycia częścią Rosji poprzez głosowanie - dodała. Zdaniem Le Pen 'głosowanie' z 2014 roku "odzwierciedlało wolę ludności krymskiej".

Była liderka partii Zjednoczenie Narodowe podkreśliła, że podróżowała na Krym i rozmawiała tam z mieszkańcami. - Mogłam się przekonać, że są bardziej skłonni do Rosji - wskazała Le Pen. 

Spór o Krym. Sfałszowane referendum z 2014 roku

Krym został przekazany Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w 1954 roku przez ówczesnego przywódcę Związku Radzieckiego Nikitę Chruszczowa

16 marca 2014 roku na półwyspie odbyło się nieuznawane przez zdecydowaną większość państw referendum w sprawie połączenia z Rosją. Według wyników, podanych przez Radę Najwyższą Krymu ds. referendum frekwencja w głosowaniu wyniosła nieco ponad 83 proc. 

Zobacz więcej: Raport Wojna na Ukrainie

Ponad 95 proc. mieszkańców Krymu oraz wydzielonego miasta Sewastopol miało głosować za oderwaniem się od Ukrainy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Krym | Marine Le Pen | Wojna w Ukrainie 2022 | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy