Reklama

Reklama

Małżeństwo z Azowstalu trwało trzy dni. Szczęście przerwała rosyjska bomba

Dwoje ukraińskich żołnierzy Andrij i Wałeria pobrało się w podziemiach obleganego przez wojsko rosyjskie kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. Małżeństwem byli jednak tylko trzy dni. Żołnierz zginął podczas kolejnego rosyjskiego ostrzału - podało BBC.

Andrij i Wałeria poznali się trzy lata temu. Ona była szefową biura prasowego straży granicznej obwodu donieckiego. - Miałam poczucie, że to człowiek, którego musiałam spotkać. Po prostu wszedł w moje życie. Był dla mnie szczęściem i całym światem - opowiadała BBC o mężu.

Oboje trafili na teren kombinatu Azowstal

Wałeria od dziecka jest niepełnosprawna, z tego powodu była niezdolna do służby wojskowej w czasach pokoju. Ale kiedy 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, zatelefonowała do punktu poborowego i została zmobilizowana.

Oboje trafili na teren kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu: ona jako żołnierka pułku Azow, on - jako pogranicznik.

Reklama

Kiedy Andrij został ranny odłamkiem, przybiegł do Wałerii i powiedział jej, że powinni się pobrać. - Dawno rozmawialiśmy o małżeństwie, ale to miało wyglądać inaczej. To miała być chwila szczęścia - powiedziała kobieta. Była wtedy ostrzyżona na krótko i zażartowała, że wyjdzie za mąż, jak jej odrosną warkocze.

Za jakiś czas Andrij przyszedł znowu, ale tym razem z obrączkami z folii, które zrobił własnoręcznie. - To był najcenniejszy podarunek, jaki dostałam w życiu - mówi Wałeria.

Opowiada, że pewnego razu trafiła pod ostrzał lotniczy, w którym zginęło wielu jej kolegów i koleżanek. - Rozmawialiśmy między sobą, że uratowały mnie cud i miłość - mówi.

Ślub w rocznicę powstania pułku Azow

Zakochani postanowili pobrać się 5 maja, w dzień powstania pułku Azow. Andrij założył Wałerii na palec obrączkę jej mamy, ona jemu - swojej babci. Potem państwo młodzi zrobili sobie fotografie ślubne w scenerii bunkra.

- Byłam bardzo szczęśliwa.(...) Oboje żyliśmy. Niczego więcej nie było nam trzeba - mówi.

"Admirał Nachimow" wróci do służby. "Wyniesie flotę na nowy poziom"

7 maja Andrij zginął w kolejnym rosyjskim ataku lotniczym. - W naszej ostatniej rozmowie mówiłam mu, że musi przeżyć, a on mnie - żebym się stąd wydostała - opowiada Wałeria. - Mam wrażenie, że jest gdzieś obok i zaraz przyjdzie. Jestem przecież wciąż w niebezpieczeństwie i nie może mnie zostawić. Zawsze mnie chronił - dodaje.

Teraz Wałeria chce przeżyć i spotkać się z rodzicami Andrija, którzy uważają ją za córkę. Chciałaby też godnie pochować swojego męża i uważa, że takie prawo mają wszyscy rodzice i małżonkowie poległych żołnierzy.

Wdowa po żołnierzu: "Pozwólcie nam żyć"

- Są tu ciała ukraińskich obrońców, ciężko ranni bez rąk i nóg, a nie ma środków znieczulających. I są ukraińscy żołnierze, którzy nie zasługują na to, żeby po prostu zginąć - powiedziała Wałeria.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem

Żołnierka wyraziła nadzieję, że świat "usłyszy Azowstal i znajdzie możliwość uratowania ukraińskich wojskowych".

- Proszę tylko, by pozwolono nam żyć - powiedziała. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy