Reklama

Reklama

MAEA w drodze do Zaporoża. Zmierzają w stronę elektrowni

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej jest w drodze do Zaporoża - przekazał szef MAEA Rafael Grossi. To efekt ostatnich działań Rosji w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, gdzie co chwila dochodzi do ostrzału.

Informację o rozpoczęciu misji MAEA szef tej instytucji przekazał w poniedziałek 29 sierpnia w mediach społecznościowych.

Ukraina. MAEA zmierza w stronę Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

"Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej jest w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i przybędzie na miejsce w tym tygodniu" - poinformował na Twitterze szef Agencji Rafael Grossi.

Szef MAEA jednocześnie stoi na czele misji, która zmierza w kierunku Ukrainy, a docelowo - Zaporoża.

Grossi podkreślił również, że konieczna jest ochrona bezpieczeństwa "największego obiektu nuklearnego w Europie", który jest okupowany przez wojska rosyjskie.

Reklama

Zaporoska Elektrownia Atomowa pod kontrolą Rosji

Misja MAEA, której celem jest dostanie się do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, to pokłosie działań Rosji, która od pierwszych dni wojny w Ukrainie obrała obiekt za jedno z pól działań. 

Zaporoska elektrownia, która jest jednocześnie największym tego typu obiektem w Europie, została przejęta przez rosyjskie wojsko tuż na początku okupacji terenów przez Rosjan - w nocy z 3 na 4 marca. 

Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy wojskowi oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Według strony ukraińskiej żołnierze wroga ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy jądrowej. Kijów oskarża przy tym Moskwę o szantaż nuklearny. 

Tylko w ostatnich dniach ostrzał terenów znajdujących się w bliskim sąsiedztwie elektrowni doprowadził do tego, że ta została całkowicie odłączona od sieci. Jak poinformował jednak koncern Enerhoatom - bloki udało się ponownie podłączyć po kilku godzinach. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy