Reklama

Reklama

Macron rozmawiał z Putinem. Apelował o koniec bombardowań

Prezydent Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej w poniedziałek z Władimirem Putinem zaapelował o zaprzestanie bombardowania cywilów oraz infrastruktury na Ukrainie. Putin się zobowiązał zaangażować w te żądania – podał Pałac Elizejski w komunikacie. Kreml wydał własny komunikat - warunkiem zakończenia inwazji jest m.in. "status neutralny" Kijowa.

Prezydent Francji w rozmowie z Putinem "ponowił prośbę społeczności międzynarodowej o zakończenie rosyjskiej ofensywy przeciwko Ukrainie i potwierdził potrzebę natychmiastowego zawieszenia broni" - poinformowano.

Emmanuel Macron zażądał: wstrzymania ostrzałów i ataków na ludność cywilną i miejsca zamieszkania, zachowania całej infrastruktury cywilnej, zabezpieczenie głównych dróg, w szczególności drogi na południe od Kijowa.

Putin "potwierdził chęć zaangażowania się w te żądania" - napisał Pałac Elizejski.

Wojna Rosji z Ukrainą. Kreml mówi o "denazyfikacji"

Z oświadczenia Kremla wynika, że prezydent Rosji oznajmił, że wstępnymi warunkami zakończenia inwazji na Ukrainę jest uznanie Krymu jako terytorium rosyjskie, "denazyfikacja" rządu ukraińskiego i "status neutralny" Kijowa.

Reklama

Macron wezwał także do "poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnej oraz dostarczania pomocy, zgodnie z rezolucją wniesioną przez Francję do Rady Bezpieczeństwa ONZ".

Jest to druga rozmowa prezydentów od 24 lutego i inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydenci rozmawiali już w czwartek, przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy