Reklama

Reklama

Macron: Pomogliśmy Ukrainie stawić opór, musimy negocjować z Rosją

- Ukraiński prezydent będzie musiał negocjować z Rosją, a my Europejczycy będziemy przy tym stole - stwierdził Emmanuel Macron podczas wizyty w Rumunii. Prezydent Francji dodał, że "po tym jak pomogliśmy Ukrainie stawić opór, będziemy musieli negocjować z Rosją".

Emmanuel Macron wyjaśnił, że "wymiana dyplomatyczna z Moskwą" powinna być kontynuowana w kontekście wojny na Ukrainie.

"UE powinna przyznać Ukrainie status kandydata"

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas spotkania z Macronem stwierdził natomiast, że UE powinna przyznać Ukrainie status kandydata. Ocenił jednocześnie, że: "Przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej jest słusznym wezwaniem". Dodał, że decyzja w tej sprawie może zapaść do końca czerwca.

- Moim zdaniem status kandydata musi być przyznany jak najszybciej, jest to właściwe rozwiązanie z punktu widzenia moralnego, gospodarczego i bezpieczeństwa - powiedział Iohannis .

Reklama

Macron: Nowe rozmowy z Ukrainą są konieczne

Odnosząc się do tej kwestii, Macron określił "nowe rozmowy" z Ukrainą "za konieczne", nie potwierdzając jednocześnie, że odwiedzi w najbliższych dniach Kijowie, o czym informowały media niemieckie i włoskie.

- U bram naszej Unii Europejskiej rozgrywa się bezprecedensowa sytuacja geopolityczna, więc tak, z tych wszystkich powodów kontekst polityczny i decyzje, które Unia Europejska i kilka narodów będzie musiała podjąć, uzasadniają nowe pogłębione dyskusje i nowy postęp - powiedział Macron.

Postawa Niemiec i Francji budzi obawy

W środę swoje obawy w związku z postawą Francji i Niemiec i ewentualną wizytą przywódców obu państw w Kijowie wyraził w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz.

- Obawiam się, że będą próbowali doprowadzić do uzgodnienia porozumień Mińsk III na wzór porozumień podpisanych przez Rosję, Ukrainę, Niemcy i Francję ws. uregulowania konfliktu w Donbasie. Będą mówić, że musimy przerwać wojnę, która powoduje problemy żywnościowe i gospodarcze, że Rosjanie i Ukraińcy umierają, że musimy pomóc zachować twarz panu Putinowi, że Rosjanie popełnili błędy, że musimy im wybaczyć i dać szansę powrotu na arenę światową - stwierdził Arestowycz.

Reklama

Reklama

Reklama