Reklama

Reklama

Łukaszenka oskarżył Ukrainę o przygotowanie ataku na Białoruś

Alaksandr Łukaszenka oskarża Ukrainę o przygotowanie ataku na Białoruś. Zapowiedział utworzenie wspólnych rosyjsko-białoruskich oddziałów - podała agencja AFP.

Kilka godzin wcześniej Łukaszenka odbył pilne spotkanie z przedstawicielami białoruskich sił zbrojnych i siłami bezpieczeństwa.

- Formowanie tego zgrupowania rozpoczęło się i trwa już od dwóch dni. Wydałem rozkaz, by przystąpić do formowania tego zgrupowania - powiedział Łukaszenka, cytowany przez agencje Reutera i AFP.

Jak podaje niezależny białoruski portal Nasza Niwa, Łukaszenka powiedział, że jest to realizacja jego ustaleń z Władimirem Putinem.

Formuje się zgrupowanie wojsk

- Formowanie tego zgrupowania rozpoczęło się i trwa już od dwóch dni. Wydałem rozkaz, by przystąpić do formowania tego zgrupowania, którego podstawą jest armia Białorusi - dodał Łukaszenka.

Reklama

Rosja i Białoruś tworzą państwo związkowe i posiadają wspólne regionalne zgrupowanie wojsk, które jest formowane w przypadku "zwiększenia poziomu zagrożenia".

Białoruś graniczy z Ukrainą od północy i północnego zachodu. W lutym rosyjskie wojska wkroczyły z terytorium Białorusi na terytorium Ukrainy.

Ostrzał Kijowa i innych ukraińskich miast

W poniedziałkowy ranek doszło do zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na stolicę kraju i szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły także m.in. w Zaporoże oraz w miasta obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego. Regionalne władze na zachodzie kraju, we Lwowie, Tarnopolu i Chmielnickim, powiadomiły o uruchomieniu systemów obrony przeciwrakietowej i wybuchach.

- Od rana w poniedziałek Rosja wystrzeliła w cele na Ukrainie 75 rakiet, 41 z nich zestrzeliła obrona powietrzna - powiadomił naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny. Atak wroga trwa - zaznaczył wojskowy.

Rosyjskie wojska wykorzystały do ataku m.in. irańskie drony-kamikadze Shahed-136. Bezzałogowce nadleciały z terytorium Białorusi - powiadomił z kolei na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy Witalij Kim. 

Jak ostrzegło w piątek ukraińskie Regionalne Dowództwo Sił Obrony Terytorialnej "Zachód", Rosja przerzuciła na lotnisko w Łunińcu na południu Białorusi co najmniej 20 irańskich dronów Shahed-136.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy