Reklama

Reklama

Łotwa zawiesiła umowę z Rosją. Nie będzie współpracy gospodarczej

Rząd Łotwy zawiesił w tym tygodniu obowiązywanie umowy o współpracy gospodarczej z rządem Rosji. O wstrzymaniu współpracy na linii Ryga - Kreml informuje w czwartek agencja LETA, powołując się na oświadczenie łotewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Obustronne porozumienie o gospodarczej kooperacji zostało zawieszone w poniedziałek 1 sierpnia.

Rosyjskie ciężarówki utknęły na granicy z Łotwą. Czas oczekiwania to ponad sześć dni

Tego samego dnia zawieszone także zostało obowiązywanie międzyrządowej umowy o utworzeniu komisji ds. współpracy gospodarczej, naukowej, technicznej, humanitarnej i kulturalnej obu krajów.

Reklama

Koniec małego ruchu granicznego

Również w poniedziałek Ryga zawiesiła inną, zawartą w 2010 r. umowę - o małym ruchu granicznym z Rosją. Oznacza to, że zlikwidowane zostają ułatwienia w przekraczaniu granicy między krajami.

Władze w Rydze powołały się na fakt, że Rosja zamknęła konsulat Łotwy w Pskowie, który wydawał Rosjanom pozwolenia na przekraczanie granicy na mocy umowy.

O zerwaniu tej umowy jako pierwszy informował ukraiński portal "The Kyiv Post". Łotewskie MSZ podało wpis z tą informacją na swoim Twitterze, podobnie postąpił łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics

   

Łotwa zablokuje dostęp do popularnych rosyjskich serwisów

Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda, RFE/RL) przypomniało, że umowa o małym ruchu granicznym między Rosją i Łotwą obowiązywała od 2010 roku.

Łotwa poinformowała o zamiarze zaprzestania wydawania wiz obywatelom Rosji już 24 lutego, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. Do Rygi został wtedy wezwany na konsultacje ambasadora Łotwy w Moskwie. 

Zamknięte konsulaty. Personel niepożądany

Na początku kwietnia Łotwa podjęła z kolei decyzję o zamknięciu konsulatów generalnych Rosji w Dyneburgu i Lipawie, których personel dyplomatyczny został uznany za osoby niepożądane.

Umowa o małym ruchu granicznym z Rosją. Jest decyzja Łotwy

Wcześniej, w maju, zawieszono też obowiązywanie umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i ochronie socjalnej rosyjskich emerytowanych wojskowych i członków ich rodzin na Łotwie - podaje łotewska agencja informacyjna LETA.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy