Reklama

Reklama

Łotwa: Ukraińcy na granicy traktowani są priorytetowo

- Ukraińcy docierający do Łotwy ze strony Rosji przywożeni są na granicę głównie autobusami, odprawiamy ich w priorytetowej kolejności - poinformowała łotewska straż graniczna. - Jedynie nieznaczna część osób pozostaje w kraju, większość udaje się dalej na Zachód - dodał przedstawiciel służb.

- Nie wiemy, kiedy przyjadą. Fakt, że przyjeżdżają nagle, powoduje nagromadzenie osób przekraczających granicę. Pojawiają się dwa autobusy z rosyjskiej strony i obywatele Ukrainy idą na punkty kontrolne piechotą. Mają priorytet, więc przyjmujemy ich poza kolejką - powiedział przedstawiciel łotewskiej straży granicznej Valdis Jukszs, cytowany przez portal LSM.

Ukraińcy na Łotwie. Większość z nich udaje się na Zachód

Jak przekazał Jukszs, jedynie nieznaczna część Ukraińców pozostaje na Łotwie. Większość udaje się na Zachód. Są też osoby, które przez kraje bałtyckie przedostają się z powrotem do Ukrainy, objeżdżając strefy walk w ich kraju. W ciągu doby przez dwa przejścia - Grebneva i Terehova - na granicy rosyjsko-łotewskiej odprawianych jest ok. 1000 obywateli Ukrainy - przekazał Jukszs.

Reklama

Po wybuchu w Ukrainie wojny na pełną skalę łotewska straż graniczna obserwuje też duży napływ obywateli Mołdawii, dla których jest to obecnie "jedyna bezpieczna trasa" z Rosji do ojczyzny - zaznaczył.

Unijna komisarz: Liczba Ukraińców przekraczających granicę wraca do poziomu sprzed wojny

W połowie lipca unijna komisarz ds. migracji, Ylva Johansson powiadomiła, że liczba mieszkańców Ukrainy przekraczających granicę z krajami Unii Europejskiej powróciła do poziomu sprzed rozpoczęcia wojny. Jak wynika z danych agencji straży granicznej, z Ukrainy od lutego uciekło ponad sześć milionów osób.

- Jeśli chodzi o przepływ uchodźców, sytuacja jest teraz stabilna. Na przejściach między UE a Ukrainą liczby są na poziomie przedwojennym, przed COVID-19, więc wracamy do normalnej liczby ludzi przekraczających granice - powiedziała komisarz Johansson.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy