Reklama

Reklama

Łódź zrywa umowy z rosyjskimi miastami partnerskimi - Kaliningradem i Iwanowem

"Radni Rady Miejskiej w Łodzi podjęli decyzję o zerwaniu umów z rosyjskimi miastami partnerskimi Łodzi - Kaliningradem i Iwanowem" - przekazali w liście poseł Lewicy Tomasz Trela i przewodniczący klubu radnych Nowej Lewicy w Radzie Miejskiej Krzysztof Makowski. Zwrócili się z apelem do wszystkich samorządów w Polsce, by podjęły podobne kroki.

Zerwanie umów partnerskich ma "potępić rosyjską napaść na Ukrainę" i "okazać solidarność z narodem ukraińskim, który bohatersko walczy w obronie swojej ojczyzny".

Wojna Rosji z Ukrainą. Łódź zrywa umowy z miastami partnerskimi w Rosji

"W Ukrainie jest wojna, którą wywołał Władimir Putin, który posługując się fałszywą propagandą, kłamstwami i szantażem, w imię powrotu do wyimaginowanej potęgi wielkiej Rosji wydał rozkaz strzelania do niewinnych ludzi" - piszą autorzy listu. Wskazują, że agresję potępił "cały cywilizowany świat", a punkty wsparcia uruchamiane są w Łodzi i wielu innych miastach.

"Okupowanej Ukrainie potrzebne jest każde wsparcie - rzeczowe, ale także to w warstwie symbolicznej. Wypowiedzenie umów miastom partnerskim z Rosji jest dowodem na to, że potępiamy rosyjską agresję. Nie chcemy mieć nic wspólnego z Rosją Putina i stoimy po stronie ofiar" - dodano.

Reklama

Poseł i radny zaapelowali od samorządów całej Polski, aby wzorem Łodzi zerwali umowy z miastami rosyjskimi i "skupili się na pomocy Ukrainie".

Bełchatów zawiesza współpracę, Piotrków - nie chce

Jednym z pierwszych miast w woj. łódzkim, które zawiesiło współpracę z rosyjskim miastem, jest Bełchatów. Chodzi o Sowieck (d. Tylża - red.) leżący w obwodzie kaliningradzkim.

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. Rosjanie atakują czwarty dzień

Natomiast Piotrków Trybunalski (woj. łódzkie) nie chce zrywać swoich dobrych relacji z rosyjskim, nadwołżańskim portem - Kostromą. Jak wskazał rzecznik piotrkowskiego urzędu miasta Jarosław Bąkowicz, Polska nie zerwała stosunków dyplomatycznych z Rosją. - Dlaczego zatem mielibyśmy się wychylać przed ruchy dyplomatyczne naszego kraju? - pytał.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy