Reklama

Ławrow wywołał burzę. Kongres Żydów żąda przeprosin

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow kolejny raz wywołał międzynarodowy skandal. Tym razem szef MSZ Rosji porównał działania państw Zachodu do polityki prowadzonej przez III Rzeszę wobec Żydów. Słowa te rozwścieczyły Europejski Kongres Żydów, który żąda od Ławrowa przeprosin.

W środę minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżał Ukrainę i Zachód o "ludobójstwo" narodu rosyjskiego i budowanie zachodniej koalicji, dążącej do "ostatecznego rozwiązania kwestii rosyjskiej".

- Jak Hitler chciał ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, tak teraz, jeśli posłuchać zachodnich polityków, wyraźnie mówią, że Rosja musi ponieść strategiczną klęskę - stwierdził, porównując działania Zachodu do polityki prowadzonej przez III Rzeszę.

Europejski Kongres Żydów: Ławrow, przeproś

Wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji nie pozostała bez odpowiedzi. Głos w sprawie zabrał Europejski Kongres Żydów, który nie ukrywa swojej irytacji. Przewodniczący tego gremium, Ariel Musicant stwierdził, że jego naród jest "zszokowany i oburzony".

Reklama

"Jesteśmy zszokowani i oburzeni tym haniebnym porównaniem ministra Ławrowa między działaniami koalicji krajów demokratycznych a prześladowaniem i zamordowaniem sześciu milionów Żydów przez Hitlera podczas Holokaustu" - głosi oświadczenie.

Jak dodał, uwaga Ławrowa jest "zniekształceniem prawdy o Holokauście na podstawowym poziomie" i wezwał szefa MSZ Rosji do przeprosin i wycofania się z tych słów.

Kontrowersyjne słowa Siergieja Ławrowa. USA i Kanada reagują

Po oświadczeniu Ławrowa o działaniach Zachodu przeciwko Rosji ambasador Rosji w Kanadzie Oleg Stiepanow został wezwany do MSZ tego kraju. Szefowa kanadyjskiego MSZ Melanie Joly nazwała wypowiedzi Ławrowa jawnym antysemityzmem.

Również Biały Dom ocenił te wypowiedzi szefa rosyjskiego MSZ jako "obraźliwe, śmieszne i absurdalne". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Siergiej Ławrow | Rosja | Żydzi | Holokaust | antysemityzm

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy