Reklama

Reklama

Ławrow: Rosja chce uwolnić Ukrainę od nieakceptowalnego reżimu

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podkreślił, że jego kraj "chce uwolnić Ukrainę od kijowskiego reżimu nie do zaakceptowania". - To nadrzędny cel Moskwy - podkreślił.

Siergiej Ławrow wygłosił przemówienie na posiedzeniu Ligi Arabskiej w Kairze.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby pomóc mieszkańcom wschodniej Ukrainy uwolnić się od ciężaru tego absolutnie niedopuszczalnego reżimu - podkreślił, odnosząc się do obecnego rządu tego kraju oraz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Szef rosyjskiego MSZ sugerował, że cele Kremla wykraczają poza region Donbasu. - Ten reżim jest skierowany przeciw ludziom i zaprzecza historii - zaznaczył.

Ławrow: Nie ma żadnych przeszkód dla eksportu zboża z ukraińskich portów

Wcześniej podał, że "po podpisanym w piątek porozumieniu nie ma żadnych przeszkód dla eksportu zboża z ukraińskich portów". Szef rosyjskiej dyplomacji wypowiedział się krótko po tym, jak Rosja ostrzelała ukraiński port w Odessie.

Reklama

- Celem ataku w Odessie była infrastruktura wojskowa - stwierdził Ławrow. Przekonywał, że zawarte porozumienie nie zabrania atakowania celów wojskowych.

Wojna w Ukrainie. Porozumienie w sprawie zboża

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ w piątek dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).

Dzień po zawarciu porozumień Rosja zaatakowała port handlowy w Odessie rakietami Kalibr, uszkadzając jego infrastrukturę. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy