Reklama

Reklama

Ławrow oskarża Zachód o niedotrzymywanie obietnicy w sprawie sankcji

- Nasi zachodni koledzy nie robią tego, co obiecał nam sekretarz generalny ONZ - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowej w Moskwie, donosi agencja Reutera. Zdaniem szefa resortu dyplomacji Zachód zobowiązał się załagodzić sankcje nałożone na rosyjską żywność po tym, gdy zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie odblokowania ukraińskich portów na południu kraju.

Podczas konferencji prasowej w Moskwie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Zachód nie dotrzymuje obietnicy "wsparcia rosyjskiego eksportu żywności" w dotarciu na rynki światowe. Zobowiązanie w tej sprawie miało jego zdaniem zostać osiągnięte po dojściu do porozumienia w kwestii odblokowania ukraińskich portów.

W lipcu br. Rosja, Ukraina, Turcja oraz ONZ podpisały umowę, na podstawie której zakończono blokadę portów w południowej Ukrainie. Tym samym strony próbowały zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu.

Reklama

Siergiej Ławrow oskarża Zachód: Nasi koledzy nie dotrzymują obietnicy 

Ławrow powiedział, że Zachód nie złagodził sankcji, które umożliwiłyby łatwiejszy dostęp do wysyłania rosyjskich produktów rolnych za granicę. Zdaniem szefa rosyjskiej dyplomacji zobowiązanie do ograniczenia zakresu zachodnich sankcji było jednym z kluczowych postanowień, jakie zostało ogłoszone w ramach porozumienia z Ukrainą, ONZ i Turcją.

- Nasi zachodni koledzy nie robią tego, co obiecał nam sekretarz generalny ONZ - powiedział Ławrow. - Nie podejmują decyzji o zniesieniu sankcji logistycznych, które uniemożliwiają swobodny dostęp rosyjskiego zboża i nawozów do rynków światowych - dodał.

Minister spraw zagranicznych Rosji podkreślił, że jest w stałym kontakcie z ONZ i naciska na ogólnoświatową organizację, by ta przestrzegła kraje zachodnie w sprawie konieczności dotrzymywania umowy zbożowej z lipca. Osiągnięte wówczas porozumienie wciąż pozostaje jedynym z najbardziej znaczących przełomów dyplomatycznych w trwającej dotąd sześć miesięcy wojnie Rosji z Ukrainą.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy