Reklama

Reklama

"Łamali kości, razili prądem". Skala tortur w obwodzie chersońskim największa w Ukrainie

Skala rosyjskich tortur na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy jest największa w całym kraju - przekazał ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec. - Oglądałem katownie wroga w regionie kijowskim i charkowskim, ale czegoś takiego, jak na Chersońszczyźnie, jeszcze nie widziałem - przyznał.

"To po prostu przerażające. Rosjanie torturowali Ukraińców prądem, łamali im kości, bili metalowymi rurami, zabijali. Najeźdźcy nagrywali wszystkie swoje zbrodnie" - oznajmił Łubiniec, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Rzecznik wyraził obawy, że rosyjskie katownie zostaną odnalezione w każdej wyzwolonej miejscowości w Ukrainie. "To jest system ustanowiony przez Rosję. Obóz filtracyjny, komisariat wojskowy, a przy komisariacie obowiązkowo sala tortur, w której męczy się i zabija ludzi, zwłaszcza cywilów" - powiedział Łubiniec.

Reklama

Masowy grób w Chersoniu

Urzędnik przekazał doniesienia, że w Chersoniu odkryto masowy pochówek osób zamordowanych przez wroga. Obecnie trwają tam prace właściwych instytucji i służb, dziennikarze otrzymają dostęp do tego miejsca w dalszej kolejności - zapowiedział przedstawiciel władz w Kijowie.

Wcześniej w czwartek szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski poinformował, że na wyzwolonych terenach Chersońszczyzny znaleziono dotąd ciała 63 cywilów. Jak zaznaczył, "to dopiero początek", ponieważ każdego dnia odkrywane są kolejne miejsca pochówków i tortur. Do tej pory ukraińskim funkcjonariuszom udało się zidentyfikować 11 obiektów, w których agresorzy przetrzymywali uprowadzonych mieszkańców regionu. Cztery spośród nich okazały się katowniami, przeznaczonymi do torturowania ludności cywilnej.

Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym brzegu Dniepru, zostały wyzwolone w piątek 11 listopada. W nocy z poniedziałku na wtorek pojawiły się pierwsze niepotwierdzone doniesienia, że ukraińskie siły wkroczyły do miejscowości Kachowka i Nowa Kachowka, leżących po drugiej stronie rzeki. W ocenie brytyjskiego resortu obrony rosyjskie dowództwo wojskowe na Chersońszczyźnie ma być ewakuowane do Heniczeska nad Morzem Azowskim

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy