Reklama

Krytykowali go Kadyrow i Prigożyn. Został nowym dowódcą sił lądowych w Rosji

Rosyjski generał-pułkownik Aleksandr Łapin został mianowany szefem sztabu sił lądowych rosyjskiej armii. Poinformowały o tym rosyjskie media, powołując się na źródła w MON. Wcześniej Łapin kierował Centralnym Okręgiem Wojskowym. W październiku 2022 r. został odwołany z tej funkcji. Skrytykowali go wówczas twórca tzw. grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oraz przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow.

Od początku inwazji na Ukrainę Aleksandr Łapin dowodził grupą wojsk Centrum. Ugrupowanie to najpierw dotarło na obrzeża Kijowa, a po wycofaniu się wojsk rosyjskich z północnej Ukrainy zostało przeniesione na wschód kraju, gdzie zajęło m.in. Łyman w obwodzie donieckim (Łyman został później wyzwolony przez armię ukraińską), a następnie Łysyczańsk w obwodzie ługańskim. Po przejęciu kontroli nad regionem na początku lipca, Łapin został odznaczony tytułem Bohatera Rosji.

Rosja. Generał Aleksandr Łapin nowym dowódcą wojsk lądowych

Następnie zaczęła się gorsza passa Łapina. Został on w październiku publicznie skrytykowany przez przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich z Łymanu nazwał on generała "żebrakiem, którego kryje najwyższa kadra Sztabu Generalnego", a także powiedział, że Łapin "nie był nigdzie w pobliżu" Łysyczańska, za którego zdobycie otrzymał tytuł Bohatera Rosji. Kadyrowa poparł Jewgienij Prigożyn, twórca tzw. grupy Wagnera.

Reklama

Po krytyce Kadyrowa Łapina odwołano ze stanowiska dowódcy grupy Centrum. Stało się to zaledwie kilka dni po słowach czeczeńskiego przywódcy. Na początku listopada 2022 r. rosyjski MON poinformował o nominacji w Centralnym Okręgu Wojskowym nowego dowódcy. Łapin został zaś skierowany na trzytygodniowy urlop. Jak tłumaczono - musiał "odpocząć". 

Zmiany na szczytach rosyjskiego dowództwa

Powołanie Łapina na szefa Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych Rosyjskich Sił Zbrojnych jest kolejnym ruchem kadrowym na szczytach rosyjskiego dowództwa po 11 miesiącach trwania "specjalnej operacji wojskowej" - jak nazywana jest w Rosji inwazja na Ukrainę. 

Na początku października głównodowodzącym wojsk rosyjskich w Ukrainie został Siergiej Surowikin. Jeszcze wcześniej, we wrześniu po serii niepowodzeń rosyjskiej marynarki - zatopieniu przez Ukraińców krążownika Moskwa i zniszczeniu ośmiu samolotów w bazie w Krymie - posadę stracił dowódca Floty Czarnomorskiej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | Aleksandr Łapin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy