Reklama

Reklama

Krym: Zaśpiewali na weselu "Czerwoną Kalinę". Zostali ukarani aresztem i grzywną

Na anektowanym przez Rosję Krymie kilka osób zostało ukaranych aresztem z powodu wykonania na weselu piosenki "Czerwona Kalina". Sąd orzekł, że jest to "bojowa pieśń ukraińskich nacjonalistów". O sprawie informuje portal Suspilne.

Jak podaje Suspilne, powołując się na media na Krymie, sąd w Bakczysaraju pociągnął do odpowiedzialności administracyjnej organizatorów i uczestników przyjęcia. 

Właściciel restauracji został ukarany 15 dniami aresztu, DJ i tancerka - 10 dniami, a na matkę narzeczonego nałożono karę pięciu dni aresztu. Wobec dwóch osób zasądzono grzywny.

Sąd uznał, że "Czerwona Kalina" (sprawdź!)  to "pieśń bojowa ukraińskich nacjonalistów".

Reklama

Piosenka "Tam na łące czerwona kalina" została napisana na cześć Strzelców Siczowych - formacji zbrojnej utworzonej podczas I wojny światowej w ramach armii Austro-Węgier.  

Krym. Pospieszna ewakuacja rodzin rosyjskich władz

Tymczasem na Krymie odnotowano kolejne sukcesy wojsk ukraińskich. Jak poinformował we wtorek wywiad ministerstwa obrony Ukrainy (HUR), z ich powodu kierownictwo rosyjskich władz okupacyjnych na Krymie dokonuje pospiesznej ewakuacji swych rodzin do Federacji Rosyjskiej.

"Pomimo zapewnień o bezpieczeństwie przebywania na półwyspie, przedstawiciele okupacyjnej administracji Krymu, funkcjonariusze FSB i dowódcy niektórych jednostek wojskowych w tajemnicy przed podwładnymi starają się sprzedać swoje mieszkania i wywieźć rodziny z półwyspu" - napisał HUR na swojej stronie internetowej.

Wywiad przypomniał także, że rosyjscy okupanci zabronili jednocześnie zawierania umów dotyczących sprzedaży nieruchomości, wprowadzili ograniczenie ruchu na Moście Kerczeńskim, łączącym Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim na terytorium Rosji, i za wszelką cenę starają się ukrywać informacje o kontrofensywie Sił Zbrojnych Ukrainy - dodano w komunikacie.

We wtorek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował, że oprócz udanej kontrofensywy w obwodzie charkowskim, Ukraińcy odnoszą sukcesy również na południu kraju. Siły rosyjskie prawdopodobnie wycofały się ze wsi Kyseliwka, 15 km na północny zachód od Chersonia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy