Reklama

Reklama

Kreml: Zaprzestano wydawania wiz dla Rosjan. Polskie MSZ komentuje

Moskwa nie wyklucza scenariusza, w którym w Europie przestaną być wydawane wizy Schengen dla obywateli Rosji - powiedział dyrektor departamentu konsularnego MSZ Rosji, Iwan Wołynkin, cytowany przez prokremlowską agencję TASS. Jak przekazał, m.in. w urzędach konsularnych Polski na terenie Rosji zaprzestano wydawania wiz dla Rosjan. - Nie potwierdzamy prawdziwości słów dyrektora departamentu Konsularnego rosyjskiego MSZ - powiadomił Interię rzecznik prasowy MSZ, Paweł Jasina.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych uważnie odnotowuje dochodzące z Europy apele o zaprzestanie wydawania wiz Schengen dla Rosjan. Znaczna część apeli składana jest przez odrażających polityków i działaczy społecznych-rusofobów - powiedział Wołynkin. 

Jak dodał, w związku z pogorszeniem więzi konsularnych z pozostałymi krajami członkowskimi układu Schengen, nie można wykluczać takich scenariuszy. Jego zdaniem, Moskwa wciąż opowiada się za możliwością wzajemnych podróży mieszkańców Rosji i Europy i ma nadzieję, że Unia Europejska zachowa zdrowy rozsądek. 

Reklama

Zawieszenie wiz dla Rosjan

- W tym samym czasie odnotowujemy całkowite zawieszenie wydawania wiz dla obywateli Rosji w położonych w Rosji urzędach konsularnych Łotwy, Litwy, Polski, Czech i Estonii - dodał.  

Wołynkin liczy, że nawet, gdy zostanie wprowadzony zakaz wydawania wiz, Rosja będzie mogła zawierać odrębne umowy z poszczególnymi krajami. 

- Nawet jeśli hipotetycznie dojdzie do sytuacji całkowitego zaprzestania wydawania wiz Schengen, będziemy mogli liczyć na możliwość tworzenia dwustronnej współpracy wizowej z krajami europejskimi - powiedział.

Polskie MSZ komentuje

O to, jaki jest stan faktyczny w sprawie zawieszenia wydawania wiz dla obywateli Rosji w położonych w Rosji urzędach konsularnych Rosji zapytaliśmy polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Nie potwierdzamy prawdziwości słów dyrektora departamentu Konsularnego rosyjskiego MSZ" - przekazał Łukasz Jasina, rzecznik prasowy MSZ.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy