Reklama

Kreml wydał instrukcje. Uderza w Grupę Wagnera

Sztab rosyjskiej armii wydał 11 zaleceń dla reżimowych mediów w sprawie informowania o wojnie przeciwko Ukrainie - przekazał ukraiński wywiad wojskowy w piątek. Wśród najistotniejszych zaleceń jest nakaz mówienia o inwazji, jako o konflikcie Rosji z NATO oraz dyskredytowanie roli Grupy Wagnera.

W ocenie Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) świadczy to "o zdecydowanej zmianie akcentów w informowaniu o przebiegu inwazji na Ukrainę oraz o zaostrzeniu walki politycznej wewnątrz kraju agresora".

Rosyjscy propagandyści mają m.in. uwypuklać rolę ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i generała Walerija Gierasimowa na stanowisku dowodzącego rosyjskim wojskiem w Ukrainie, a przede wszystkim umniejszać rolę rosyjskiej firmy wojskowej znanej pod nazwą Grupa Wagnera.

Rosyjskie zalecenia dla mediów. Wskazano 11 punktów

Według ukraińskiego wywiadu dokument składa się z 11 punktów. Wśród głównych instrukcji dla mediów jest opieranie się na informacjach uzgodnionych ze źródłami resortu obrony Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Rosyjskie ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną mają być usprawiedliwiane "koniecznością takich działań", zaś wiadomości o dostawach broni dla Ukrainy z Zachodu powinny być przekazywane jako dowód, że Rosja walczy z "całym NATO".

O Grupie Wagnera tylko negatywnie

Rekomendacje sztabu rosyjskiej armii zawierają również zalecenia rezygnacji z mówienia o Grupie Wagnera w pozytywnym kontekście oraz podkreślania wiadomości o "nadmiernych stratach ludzkich i bezsensownych atakach" tej formacji.

Propaganda w Rosji powinna jednocześnie zwracać uwagę na doniesienia mediów zachodnich, informujących o sukcesach armii rosyjskiej i porażkach sił zbrojnych Ukrainy. "Ze szczególną uwagą należy traktować oświadczenia polityków zachodnich i ukraińskich, które można interpretować właśnie w takim kluczu" - brzmią zalecania rosyjskiego dowództwa dla mediów przekazane przez HUR.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | rosyjska propaganda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy