Reklama

Reklama

Koszalin: Zniszczył koparką pomnik Armii Radzieckiej. 39-latek zatrzymany przez policję

39-latek podejrzewany o zniszczenie pomnika Zwycięskiej Armii Radzieckiej na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie jest już w rękach policji. Mężczyzna w nocy z wtorku na środę wjechał na teren nekropolii koparką i z użyciem ciężkiego sprzętu powalił pomnik. Mieszkaniec Koszalina miał tłumaczyć policjantom, że powalił pomnik ze złości na obecną sytuację w Ukrainie, która na skutek agresji Rosji objęta jest wojną

Koszalińska policja zatrzymała 39-latka podejrzewanego o zniszczenie pomnika Zwycięskiej Armii Radzieckiej na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Jeszcze dziś usłyszy zarzut znieważenia pomnika i zostanie zwolniony do domu - poinformowała oficer prasowa KMP w Koszalinie kom. Monika Kosiec.

Koszalin. Wjechał koparką na cmentarz i zniszczył pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej, który stał na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie, został powalony i przez to zniszczony w nocy z wtorku na środę. Posłużył do tego ciężki sprzęt - koparka, którą kierujący wjechał na cmentarz przez nieogrodzoną jego część, chodnikiem.

Reklama

Koszalińska policja w czwartek zatrzymała podejrzewanego 39-latka.

"To mieszkaniec Koszalina. Jeszcze dziś usłyszy zarzut z art. 261 kodeksu karnego, czyli znieważenia pomnika lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby. Po przedstawieniu zarzutu zostanie zwolniony do domu" - przekazała kom. Kosiec.

Zniszczył pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej. Tłumaczył, że to przez rosyjską agresję na Ukrainę

Mężczyzna miał tłumaczyć policjantom, że powalił pomnik ze złości na obecną sytuację w Ukrainie, która na skutek agresji Rosji objęta jest wojną.

39-latkowi, który dotychczas nie był karany sądownie, grozi grzywna lub ograniczenie wolności.

Zniszczony pomnik w Koszalinie. Odsłonięto go w 1954 r.

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej, który odsłonięto w 1954 r., był pierwszym pomnikiem wzniesionym po wojnie w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). Przedstawiał żołnierza radzieckiego w pełnym rynsztunku z przytuloną do niego dziewczynką trzymającą w ręku gołąbka, jako symbol pokoju.

Pomnik został wykonany z piaskowca i stanął na cokole na ówczesnym placu Zwycięstwa (obecny pl. Wolności) przed dawnym Urzędem Wojewódzkim. W 1998 r. został rozebrany, by 3 marca 2001 r. stanąć w nowym miejscu, na Cmentarzu Komunalnym. Ponowne odsłonięcie odbyło się z udziałem ówczesnego prezydenta miasta Koszalina Henryka Sobolewskiego.

Po ustawieniu pomnika na cmentarzu na nowym cokole umieszczona została tablica z napisem z oryginalnego cokołu o treści: "Zwycięskiej Armii Radzieckiej wyzwolicielce odwiecznie polskiej ziemi koszalińskiej w dziesięciolecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Społeczeństwo Miasta Koszalina".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy