Reklama

Kontrola broni atomowej. USA oskarżają Rosję

Waszyngton wskazuje, że Moskwa narusza ustalone zasady m.in. poprzez uniemożliwianie inspekcji swojego arsenału jądrowego. - Uniemożliwia to Stanom Zjednoczonym korzystanie z ważnych praw w ramach traktatu i zagraża możliwości kontroli zbrojeń jądrowych między krajami - informuje Departament Stanu USA. Traktat m.in. nakłada na oba państwa limit rozmieszczenia 1550 strategicznych głowic jądrowych, a także ich środków przenoszenia. Ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow stwierdził, że "kontroli zbrojeń nie można oddzielić od realiów geopolitycznych".

Departament Stanu USA oskarża Rosję o niewywiązywanie się zobowiązań w ramach traktatu kontroli zbrojeń jądrowych Nowy START

Chodzi o niewyrażenie zgody na inspekcję swojego arsenału jądrowego.

Rosja: "Kontroli zbrojeń nie można oddzielić od realiów geopolitycznych"

"Odmowa Rosji, by umożliwić działalność inspekcji, uniemożliwia Stanom Zjednoczonym korzystanie ze swoich ważnych praw w ramach traktatu i zagraża możliwości kontroli zbrojeń jądrowych między USA i Rosją" - poinformował Departament Stanu w oświadczeniu. 

Stwierdzono jednak, że Rosja ma jasną ścieżkę do powrotu do wypełniania postanowień traktatujeśli zgodzi się na inspekcje

Reklama

Cytowany przez agencję Interfax ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow stwierdził, że "kontroli zbrojeń nie można oddzielić od realiów geopolitycznych". 

Jego zdaniem Rosja uznaje w tej chwili za niemożliwe zaproszenie wojsk USA do swoich strategicznych obiektów. Antonow podkreślił, że Kreml będzie przestrzegać pozostałych regulacji i ograniczeń traktatu.

Rosja zawiesiła działania w ramach traktatu o kontroli zbrojeń

Przypomnijmy, że ostatnie spotkanie przedstawicieli obu państw dotyczące inspekcji w ramach Nowego Startu odbyło się w 2021 r. w Genewie. Kolejne planowano na listopad 2022 r. w Kairze, jednak Rosja zdecydowała o jego odwołaniu.

Departament Stanu USA twierdzi, że nie jest w stanie zweryfikować, czy Moskwa utrzymała liczbę głowic jądrowych dalekiego zasięgu poniżej wymaganego poziomu 1550.

Według "Wall Street Journal", w ubiegłym tygodniu wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow powiedział w wywiadzie dla "Kommiersanta", że Moskwie trudno będzie odpowiedzieć na postulaty USA, dopóki Waszyngton nie zmieni "skrajnie wrogiej linii wobec Rosji".

Nowy Start to podpisany w 2010 i przedłużony w 2021 r. traktat, który nakłada na USA i Rosję limit rozmieszczenia 1550 strategicznych głowic jądrowych, a także ich środków przenoszenia. Porozumienie wygasa w 2026 r. Negocjacje dotyczące jego przedłużenia utknęły w martwym punkcie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | USA | nowy start | broń jądrowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy