Reklama

Koncentracja wojsk na Krymie i Białorusi. Nowe zdjęcia satelitarne

Rosja od kilku tygodni koncentruje swoje siły przy granicy z Ukrainą. Na najnowszych zdjęciach satelitarnych amerykańskiej firmy Maxar Technologies widać rosyjskie wojska i sprzęt zgromadzone na Krymie oraz na Białorusi.

Firma Maxar Technologies, która obserwuje koncentrację rosyjskich sił, poinformowała, że zdjęcia wykonane w środę i czwartek (9 i 10 lutego), a opublikowane 12 lutego, pokazują nowe rozlokowanie wojsk w kilku miejscach na zaanektowanym Krymie, na zachodzie Rosji i na Białorusi.

Ukraina-Rosja. Żołnierze i pojazdy wojskowe

Na Krymie firma zidentyfikowała nowe rozmieszczenie żołnierzy i sprzętu w trzech miejscach. Na zdjęciach widać m.in. 550 namiotów wojskowych i setki pojazdów na lotnisku Oktiabrskoje na północ od Symferopola. 

W pobliżu lotniska Ziabrówka koło Homla na Białorusi, gdzie trwają rosyjsko-białoruskie manewry, zidentyfikowano natomiast nowe rozlokowanie żołnierzy, pojazdów wojskowych i śmigłowców.

Reklama

Ponadto na fotografiach widać, że w pobliżu miasta Rzeczyca w obwodzie homelskim znajdują się oddziały i liczne grupy bojowe.

Kolejne zdjęcia pokazują dużą liczbę oddziałów i sił zbrojnych, które przybyły niedawno na poligon pod Kurskiem w Rosji, ok. 110 km od granicy z Ukrainą. 

Rosja zaatakuje Ukrainę?

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oznajmił w piątek, że nowe rosyjskie siły wciąż trafiają na granicę z Ukrainą, a inwazja na ten kraj może rozpocząć się w dowolnym momencie, w tym w trakcie trwających Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. 

W sobotę odbyła się telefoniczna rozmowa prezydentów USA i Rosji na temat sytuacji wokół Ukrainy. 

- Rozmowa była rzeczowa i profesjonalna, ale nie zmieniła fundamentalnej dynamiki sytuacji, jaka rozwija się od kilku tygodni - powiedział wysoki przedstawiciel Białego Domu podczas briefingu prasowego.

Jak podkreślił, rosyjska inwazja pozostaje znaczącą możliwością i żadne sygnały nie wskazują na deeskalację napięć ze strony Rosji.

"Histeria w sprawie Ukrainy"

- Prezydent USA Joe Biden w sobotniej rozmowie telefonicznej z przywódcą Rosji Władimirem Putinem mówił o sankcjach, ale kwestii tej nie akcentowano podczas rozmowy - powiedział z kolei doradca Putina Jurij Uszakow. Oskarżył on kraje zachodnie o "histerię" w sprawie Ukrainy.

Opisał on rozmowę prezydentów jako "dość zrównoważoną i rzeczową". Prezydenci zapowiedzieli dalsze kontakty na różnych szczeblach - dodał Uszakow. 

Maxar Technologies to firma zajmująca się technologiami kosmicznymi z siedzibą w Westminster w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych, specjalizująca się w produkcji urządzeń komunikacyjnych oraz radarów, obserwacji Ziemi i obsługi satelitów na orbicie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdjęcia satelitarne

Reklama

Reklama

Reklama