Reklama

Reklama

Komisja Europejska obawia się niedoborów energii. "Możliwe dwa scenariusze"

Komisja Europejska ma obawy, że możliwy brak energii spowodowany wojną w Ukrainie i sankcjami wobec Rosji, może spowodować poważne problemy z dostawami. Jak podaje portal niemieckiego dziennika "Spiegel", KE chce w tym celu przygotować centralny plan interwencji kryzysowej. W nagłych wypadkach pomoc można będzie zorganizować jeszcze tego samego dnia.

Wojna w Ukrainie i towarzyszący jej kryzys energetyczny może wywołać przerwy w dostawie energii i inne sytuacje awaryjne w krajach UE. 

Ukraina. KE obawia się blackoutu

"Jest całkiem możliwe, że w przypadku takich katastrof pomoc będzie potrzebna również w krajach unijnych" - zauważa Janez Lenarcic, komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego, cytowany przez portal dziennika "Spiegel".

Jak poinformował słoweński polityk, w ramach UE opracowywane są dwa scenariusze na takie wypadki.

"Jeśli incydentami - np. blackoutem - zostałaby dotknięta tylko niewielka liczba państw członkowskich, inne państwa UE mogą za naszym pośrednictwem dostarczać generatory energii, tak jak dzieje się podczas klęsk żywiołowych. Jeśli jednak zdarzenia dotknęłyby jednocześnie na tyle dużą liczbę państw, że kraje UE musiałyby ograniczyć dostawy pomocy nadzwyczajnej do innych państw członkowskich, Komisja mogłaby zaspokoić te potrzeby ze swojej rezerwy strategicznej" - wyjaśnia Lenarcic.

Reklama

Jak dodaje słoweński dyplomata, taka rezerwa obejmuje samoloty przeciwpożarowe, generatory, pompy wodne i paliwo, ale także sprzęt medyczny oraz leki.

Czytaj też: Węgiel jest za drogi? Polacy coraz częściej wybierają ten tańszy opał

UE przygotowana na inne zagrożenia

Komisja Europejska przygotowała się już na wypadek zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych podczas pandemii koronawirusa. 

"Jesteśmy obecnie w stanie dostarczyć na Ukrainę 5 mln tabletek jodu dla mieszkańców terenów zagrożonych przez elektrownie jądrowe" - dodaje Lenarcic.

Jak przypomina, nie tylko wszystkie państwa UE, ale także inne kraje na świecie mogą ubiegać się o pomoc w ramach unijnego programu ochrony ludności w przypadku pożarów lasów, powodzi, trzęsień ziemi i podobnych kryzysów. Pomoc w postaci materiałów i sprzętu z krajów UE jest koordynowana i przekazywana w ramach programu, kierowanego przez komisarza ds. zarządzania kryzysowego. 

"W nagłych wypadkach można to zorganizować jeszcze tego samego dnia" - podkreśla komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy