Reklama

Reklama

Komisarz UE: Zachęcić uchodźców do opuszczenia Polski

Polska przyjęła ok. 60 proc. Ukraińców, którzy szukając schronienia przed wojną, opuścili swoją ojczyznę. UNHCR, agencja ONZ ds. uchodźców, szacuje że nad Wisłę trafiło 2,3 mln osób spośród 3,8 mln, które postanowiły uciec przed rosyjską inwazją. - Ważne jest, aby zachęcać uchodźców do opuszczenia Polski, żeby faktycznie próbowali udać się również do innych państw członkowskich - powiedziała cytowana przez portal Kyiv Post Ylva Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych.

Johnsson jest zdania, że państwa Unii Europejskiej powinny podzielić się odpowiedzialnością "za miliony uchodźców wojennych napływających z Ukrainy". Komisarz zaznaczyła, że w związku z falą Ukraińców, uciekających przed wojną największa presja spoczywa na Polsce i Czechach. 

Liczba uchodźców, która trafiła do pozostałych państw Wspólnoty jest dużo niższa. Do Austrii po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji udało się ok. 35 tys. Ukraińców, na Litwę ok. 30 tys., do Francji i Grecji po 15 tys., a Irlandii 13,5 tys. 

- To około 50 000 dziennie. W szczycie było to ponad 200 000 - powiedziała. Fala uchodźców jest największą, z jaką Europa musi zmierzyć się od zakończenia II wojny światowej. 

Reklama

Komisja Europejska zaproponowała przekazanie 17 mln euro krajom, które przyjęły na siebie największy ciężar związany z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy.

"Narodowy powód do dumy"

"To narodowy powód do dumy, że Polska nie musiała zakładać w pośpiechu chaotycznych obozów dla uchodźców z Ukrainy" - pisze dziennik "De Standard".

"Największy i najszybszy napływ uchodźców do Europy od czasów II wojny światowej dotknie całą UE, ale najbardziej Polskę" - czytamy.

Dziennik wskazuje, że migracja nie wywołała jeszcze żadnych "piekielnych scen dzięki bezprecedensowej akcji obywatelskiej solidarności w Polsce". "Spora część z ponad dwóch milionów Ukraińców znalazła schronienie u zwykłych Polaków" - przypomina dziennik.

"De Standaard" pisze o potencjalnych problemach dotyczących zapewnienia ukraińskim dzieciom edukacji, konieczności zatrudnienia nowych nauczycieli, wskazuje jednak, że napływ Ukraińców to także "demograficzna gratka dla starzejącej się populacji Polski".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy