Reklama

Kolejny przeciek od agenta FSB. Wojna w Ukrainie pokrzyżowała plany Chin?

Według raportu domniemanego agenta Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Chiny planowały jesienią przeprowadzić inwazję na Tajwan. Joseph Wu, minister spraw zagranicznych Tajwanu powiedział, że "nie może zweryfikować autentyczności tych doniesień".

Od wielu dni Władimir Oseczkin, założyciel grupy praw człowieka, która monitoruje i ujawnia nadużycia w systemie więziennictwa w Rosji, publikuje przepływ korespondencji w szeregach FSB, powołując się na demaskatora, którego ma wewnątrz formacji.

Wojna w Ukrainie pokrzyżowała plany Chin? Doniesienia o ataku na Tajwan

Najnowsze doniesienia Oseczkina dotyczą inwazji Chin na Tajwan. Według jego informacji prezydent Chin, Xi Jinping, rozważał zajęcie Tajwanu jesienią. Jego plany pokrzyżowała jednak wojna w Ukrainie. "Po wydarzeniach w Ukrainie, okno możliwości jest dla niego zamknięte. Daje to Stanom Zjednoczonym możliwość szantażowania Xi oraz negocjowania z jego konkurentami na wygodnych zasadach" - miał przekazać agent FSB. 

Reklama

Dodaje, że "globalne starcie pomiędzy USA a Chinami było nieuniknione. Po wojnie z Ukrainą wzrosły ceny surowców na świecie, przede wszystkim energetycznych".Jak zaznacza, główną ofiarą takiego obrotu spraw padają Chiny.

Joseph Wu, minister spraw zagranicznych Tajwanu powiedział, że nie może zweryfikować autentyczności tych doniesień, jednak "bez względu na to, zawsze musimy być gotowi do obrony".

Biały Dom o szczegółach rozmowy Bidena z Xi

Prezydent USA Joe Biden przedstawił prezydentowi ChRL Xi Jinpingowi konsekwencje jakie poniosą Chiny, jeśli dostarczą materialną pomoc Rosji prowadzącej wojnę z Ukrainą - oznajmił w piątek Biały Dom. Obie strony zgodziły się, by pozostawić otwarte kanały komunikacji.

"Biden opisał implikacje i konsekwencje w razie przekazania przez Chiny materialnego wsparcia Rosji w trakcie jej brutalnych ataków przeciwko ukraińskim miastom i cywilom" - napisano w oświadczeniu po prawie dwugodzinnej rozmowie obu przywódców. Wojna na Ukrainie miała być głównym tematem ich wideokonferencji.

Relacjonując przebieg rozmowy podczas telefonicznego briefingu prasowego, wysoka rangą przedstawicielka administracji stwierdziła, że rozmowa była "bezpośrednia, merytoryczna i szczegółowa", zaś prezydent USA dokładnie i precyzyjnie wyłożył swojemu chińskiemu odpowiednikowi, czego może się spodziewać, jeśli Chiny zdecydują się na pomoc Rosji.

Odmówiła jednocześnie podania szczegółów tych konsekwencji, ani reakcji Xi na stanowisko Bidena.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | Tajwan | Chiny | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy