Reklama

Reklama

Kolejna akcja na Wyspie Węży. Ukraińcy rozminowali teren i uratowali kota

Ukraińska armia poinformowała o zakończeniu rozminowywania Wyspy Węży. Podczas rekonesansu żołnierze uratowali też ukraińskiego kota, który - jak napisano w komunikacie - "kilka miesięcy mieszkał pod okupacją".

Ukraiński wywiad wojskowy opublikował nowe nagranie z Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Poinformowano, że zakończył się proces rozminowania wyspy. Żołnierze dokonali też rozpoznania podziemnych fortyfikacji na wyspie.

Udało się zabezpieczyć pozostawiony przez Rosjan sprzęt, w tym środki naprowadzania, wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych, granatniki, broń strzelecką, miotacze ognia, dokumenty rosyjskich żołnierzy oraz drona Orłan-10.

Ukraińcy ponownie umieścili na wyspie swoją flagę. W komunikacie wywiad pisze także o niecodziennej sytuacji, kiedy żołnierze znaleźli kota. Jak przekazano zwierzę "przez kilka miesięcy mieszkało pod okupacją", a teraz zostało przetransportowane na teren kontrolowany przez Ukrainę.

Reklama

Walki o Wyspę Węży

7 lipca wojska ukraińskie opublikowały zdjęcia i nagrania z rekonesansu na wyspie. Wówczas Rosjanie informowali, że Ukraińcy biorący udział w tej operacji zginęli. Kijów stanowczo zaprzeczył doniesieniom, zapewniając, że wszyscy żyją i bezpiecznie wrócili z wyspy.

Jeszcze wcześniej - 30 czerwca, administracja ukraińska poinformowała, że na Wyspie Węży nie ma rosyjskich żołnierzy. Kreml oznajmił wtedy w oświadczeniu, że zarządził wycofanie stamtąd swoich wojsk w geście "dobrej woli".

Rosjanie wyspę zajęli pierwszego dnia wojny - 24 lutego. Od tego czasu trwały walki o teren i wzajemne ostrzeliwanie pozycji przez wojska ukraińskie i rosyjskie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy