Reklama

Kim Dzong Un pomoże Putinowi? Rosja proponuje wymianę

- Rosja aktywnie stara się pozyskać dodatkową amunicję z Korei Północnej - poinformował Biały Dom. Zdaniem rzecznika Biura Bezpieczeństwa Narodowego USA Johna Kirby'ego Moskwa w zamian za broń ma oferować reżimowi w Pjongjangu dostawy żywności.

Wojna w Ukrainie nie przebiega po myśli Rosji - wiosenna ofensywa nie przynosi spodziewanych rezultatów. Zdaniem Białego Domu Kreml ma jeszcze jeden problem - potrzebuje dodatkowej amunicji. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby poinformował o najnowszych ustaleniach strony amerykańskiej ws. kontaktów między Rosją a Koreą Północną. To właśnie w Pjongjangu Moskwa ma poszukiwać dodatkowych dostaw broni.

Reklama

Rosja handluje z Koreą Północną. Żywność za broń

"Jesteśmy zaniepokojeni, że Korea Północna udzieli dalszego wsparcia rosyjskim operacjom wojskowym przeciwko Ukrainie" - powiedział Kirby cytowany przez Reutersa.

Zdaniem wpływowego amerykańskiego polityka Rosja chce wysłać delegację do Korei Północnej. Moskwa ma zaproponować reżimowi Kim Dzong Una wymianę handlową - amunicja za dostawy żywności

W lutym bieżącego roku południowokoreańskie władze informowały o pogarszającej się sytuacji żywnościowej w sąsiednim kraju. Według szacunków w Korei Północnej ma brakować około miliona ton zbożaKim Dzong Un miał wezwać do "fundamentalnej transformacji" w rolnictwie.

Kirby wskazał, że jakakolwiek umowa między Rosją a Koreą Północną naruszałaby szereg rezolucji przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Urzędnik z Białego Domu zapewnił, że Stany Zjednoczone będą monitorować sytuację i zapewnienia Korei Północnej o niedostarczaniu broni Rosji.

Wojna w Ukrainie. Wzajemne oskarżenia Amerykanów i Koreańczyków

Z końcem ubiegłego roku Biały Dom informował o tym, że reżim w Pjongjangu sprzedał broń wojownikom z Grupy Wagnera. Założyciel organizacji, Jewgienij Prigożyn, dementował te informacje, nazywając je "plotkami i spekulacjami".

Zarazem Korea Północna krytykowała amerykańskie zaangażowanie w konflikt rozgrywający się na ukraińskiej ziemi. Wysłanie na front czołgów Abrams Koreańczycy określili jako "ponownie przekraczanie czerwonej linii, aby uzyskać hegemonię w drodze wojny zastępczej".

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy