Reklama

Reklama

Kara śmierci dla obcokrajowców walczących w Ukrainie. Jest reakcja USA

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wezwał Rosję do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym praw i ochrony przysługujących jeńcom wojennym. Reakcja jest odpowiedzią na informację agencji Reutera, że "sąd" w Donieckiej Republice Ludowej skazał na karę śmierci trzech cudzoziemców za to, że walczyli po stronie Ukrainy.

"Jesteśmy poważnie zaniepokojeni doniesieniami o pozorowanym 'procesie' i wydanych w nim wyrokach przeciwko osobom, które zgodnie z prawem walczyły w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Wzywamy Rosję i jej sojuszników do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym praw i ochrony przysługujących jeńcom wojennym" - napisał na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken. 

Kara śmierci dla obcokrajowców walczących w Ukrainie

"Sąd" w tzw. Donieckiej Republice Ludowej skazał na karę śmierci dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka za to, że walczyli po stronie Ukrainy - podała w czwartek agencja Reutera powołując się na rosyjskie media państwowe.

Reklama

Skazani to dwaj Brytyjczycy Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz obywatel Maroka Brahim Saadoun. BBC podaje, że wszyscy trzej mężczyźni zamierzają zaskarżyć wyrok.

O rozpoczęciu "procesu" prorosyjscy bojownicy z Donbasu powiadomili 7 czerwca.

Według brytyjskich mediów Brytyjczycy poddali się w połowie kwietnia w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, a następnie byli przetrzymywani w niewoli przez prorosyjskich separatystów.

Ukraińskie MSZ reaguje

Ukraiński rząd będzie dokładać wszelkich starań, by uwolnić wszystkich obrońców Ukrainy, w tym cudzoziemców skazanych na karę śmierci przez tzw. Doniecką Republikę Ludową (DRL) - oznajmił w czwartek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

Podkreślił, że wszyscy cudzoziemcy walczący na Ukrainie w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy są ukraińskimi wojskowymi. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy