Reklama

Reklama

Kanclerz Olaf Scholz: Rosja nie może wygrać tej wojny. Ukraina musi przetrwać

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek w oświadczeniu rządowym w Bundestagu z zadowoleniem przyjął plany Finlandii i Szwecji dotyczące przystąpienia do NATO. - Wszyscy mamy jeden wspólny cel: Rosja nie może wygrać tej wojny. Ukraina musi przetrwać - podkreślił w wystąpieniu. Polityk zapewnił też o wsparciu dla Ukrainy, ale zastrzegł jednocześnie, że rząd niemiecki nie podejmie żadnych kroków, które uczyniłyby NATO stroną w wojnie.

W swoim oświadczeniu kanclerz Olaf Scholz podkreślił, że dopiero gdy Putin "zrozumie, że nie może złamać obrony Ukrainy, będzie gotowy do poważnych negocjacji pokojowych".

Scholz oświadczył, że rząd niemiecki wspiera Ukrainę "w sposób przemyślany, wyważony i ściśle skoordynowany na szczeblu międzynarodowym". Nie będzie żadnych jednostronnych działań Niemiec, a rząd niemiecki nie podejmie żadnych kroków, które uczyniłyby NATO stroną w wojnie.

Olaf Scholz: Europa stanie się silniejsza

- Pokój można uznać za pewnik tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi go bronić. To jest lekcja, którą wyciągamy z brutalnego ataku Rosji na Ukrainę - mówił Scholz.

Reklama

Kanclerz z zadowoleniem przyjął plany Finlandii i Szwecji dotyczące przystąpienia do NATO. - Mówię bez wahania: drodzy przyjaciele w Szwecji i Finlandii, jesteście bardzo mile widziani! Z wami u naszego boku NATO i Europa staną się silniejsze i bezpieczniejsze - powiedział.

Rząd poparł szybkie przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO

Tuż po złożeniu przez Szwecję i Finlandię wniosków o członkostwo w NATO, rząd Niemiec poparł w środę przyjęcie obu tych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Decyzja umożliwia ambasadorowi RFN przy NATO Ruedigerowi Koenigowi podpisanie dwóch protokołów akcesyjnych po zakończeniu wewnętrznego procesu przyjęcia do NATO - informuje dpa.

Dzień wcześniej za maksymalnym przyspieszeniem procesu akcesyjnego dla Szwecji i Finlandii opowiedział się kanclerz Olaf Scholz. - Niemcy będą pracować nad tym, aby proces akcesyjny przebiegał możliwie szybko. Republika Federalna Niemiec przeprowadzi ratyfikację niezwłocznie w porozumieniu z organami konstytucyjnymi i będzie też zachęcać do tego inne kraje - zapewnił we wtorek wieczorem Scholz.

Reklama

Reklama

Reklama