Reklama

Reklama

Kanclerz Niemiec przeciwko szybkiemu przystąpieniu Ukrainy do UE

Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz krytycznie podszedł do kwestii szybkiego przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że już teraz, przy 27 państwach członkowskich w UE ciężko podejmować jednogłośne decyzje. O przyspieszoną akcesję swojego kraju apelował w ubiegłym tygodniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.


Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek przed szczytem UE wypowiedział się przeciwko szybkiemu przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej. O przyspieszoną akcesję swego kraju do UE apelował w ubiegłym tygodniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Kanclerz Niemiec o układzie UE-Ukraina. "To jest kurs, którym musimy nadal podążać"

- Bardzo ważne jest, abyśmy nadal dążyli do tego, co postanowiliśmy w przeszłości - powiedział Scholz przed szczytem UE w podparyskim Wersalu, cytowany przez portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Odniósł się ponadto do układu stowarzyszeniowego UE-Ukraina, który wszedł w życie w 2017 roku i ma na celu pogłębienie stosunków politycznych i gospodarczych. 

Reklama

Olaf Scholz: Już obecnie w UE trudno podejmować jednomyślne decyzje

Wskazał ponadto, że już obecnie, przy 27 państwach członkowskich, w UE trudno podejmować jednomyślne decyzje, np. w kwestiach polityki zagranicznej, gospodarczej czy finansowej. UE powinna nadal rozwijać perspektywy, które umożliwią wspólnocie podejmowanie decyzji w sposób większościowy. 

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił w zeszłym tygodniu z wnioskiem o członkostwo w UE i poprosił o specjalną procedurę. Wejście do UE to jednak długi i skomplikowany proces, wymagający zgody wszystkich państw unijnych - zauważa RND.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy